Trwa ładowanie...

Wyniki wyborów prezydenckich 2020. Powtórzą wybory? Wojciech Hermeliński komentuje

Zakończyło się głosowanie w II turze wyborów prezydenckich. Wszystko wskazuje na to, że różnica między Rafałem Trzaskowskim a Andrzejem Dudą będzie minimalna. O swoich obawach co do ostatecznych wyników mówił sędzia Wojciech Hermeliński.

Wyniki wyborów prezydenckich 2020. Powtórzą wybory? Wojciech Hermeliński komentujeŹródło: PAP
d319he8

Z opublikowanego po godz. 2:00 sondażu late poll z 90 proc. okręgowych komisji wyborczych wynika, że Andrzej Duda zdobył 51 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski 49 proc.

Wyniki wyborów 2020. Wojciech Hermeliński: Różnica będzie niewielka

Kwestię ostatecznych wyników i problemów, jakie mogą wywiązać się w wyniku nieuznania ich przez kandydatów, poruszył były szef PKW. - Wiele wskazuje na to, że ta różnica będzie niewielka. Z punktu widzenia PKW nie sądzę, aby to oznaczało jakieś wielkie problemy. PKW musi czekać, aż przyjdą wyniki z obwodowych komisji wyborczych z zagranicy - mówił w rozmowie z portalem Onet.pl sędzia Wojciech Hermeliński.

Jak zaznaczył, w najgorszym wypadku wyniki powinniśmy poznać we wtorek. Hermeliński skomentował też kwestię tego, że PKW nie poda cząstkowych wyników wyborów. - To jest słuszne, przy taki niewielkiej różnicy głosów pomiędzy kandydatami - stwierdził.

Zobacz wideo: Wybory prezydenckie 2020. Przemówienie Kingi Dudy

Wyniki wyborów 2020. Wojciech Hermeliński: 200 tys. osób pozbawionych głosu

Wojciech Hermeliński zauważył, że istnieje całkiem spora grupa osób, która może zdecydować się na złożenie protestów wyborczych. Chodzi o Polaków mieszkających za granicą, które nie otrzymały pakietów wyborczych, a także te osoby, które przed I turą udały się na wakacje, a tym samym straciły szansę na głosowanie w swojej komisji wyborczej po powrocie z urlopu.

d319he8

- Ten problem, jak czytam, dotyczył ok. 200 tys. osób. Pewnie część z nich wybrała się na wakacje przed pierwszą turą i dopisała się do spisu za pomocą ePUAP. Z tego co mówili ci wyborcy, w momencie kiedy składali wniosek o dopisanie się, nie było informacji o tym, że w drugiej turze będą musieli zagłosować w tym samym miejscu - stwierdził Hermeliński.

WP
Źródło: WP

Wyniki wyborów 2020. Wojciech Hermeliński o powtórzeniu wyborów

Jak dodał, liczba protestów z uwagi m.in. właśnie na brak dostarczenia pakietów wyborczych może być duża. - Sąd Najwyższy będzie to oceniać. Sąd musi stanąć na wysokości zadania i uczciwie tę sprawę rozstrzygnąć (...). Ma na to 21 dni - zaznaczył były szef PKW.

Hermeliński był pytany także o to, co w przypadku, gdy uchwała Sądu Najwyższego nie ukazałaby się przed 6 sierpnia, czyli ostatnim dniem kadencji Andrzeja Dudy. - Konstytucja ani kodeks wyborczy nie przewiduje takiej sytuacji. Natomiast opinie większości teoretyków prawa wyborczego mówią, że w takim wypadku wybory będzie trzeba powtórzyć - podkreślił Wojciech Hermeliński.

d319he8

Źródło: "Onet"

Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!

d319he8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d319he8
Więcej tematów