ycipk-41nf90

Wyniki wyborów do Europarlamentu 2019. Wiosna Roberta Biedronia. To on cieszył się najbardziej

Ledwie przekroczony próg wyborczy, ale feta godna absolutnego zwycięstwa. Największą radość wyniki wyborów do Europarlamentu wywołały w sztabie Roberta Biedronia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wyniki wyborów do Europarlamentu 2019. Radość w sztabie Roberta Biedronia.
Wyniki wyborów do Europarlamentu 2019. Radość w sztabie Roberta Biedronia. (PAP, Fot: Leszek Szymański/PAP)
ycipk-41nf90

Po ogłoszeniu wstępnych wyników wyborów do Europarlamentu w sztabie Wiosny wybuchła euforia. Było konfetti, muzyka i płomienne przemówienie.

- 4 lutego na hali Torwaru spotkaliśmy się, aby połączyć nasze marzenia, żeby opowiedzieć nową historię dla Polek i Polaków. 4 lutego nie mieliśmy nic, ani złotówki z dotacji. Nie mieliśmy tych wszystkich spółek skarbu państwa, które niektórym pomagają wygrywać, tego wszystkiego, co mają stare partie polityczne - mówił po ogłoszeniu wyników Robert Biedroń. - Ale mieliśmy coś, czego oni dzisiaj nie mają. Mieliśmy jedno, wspólne, wielkie marzenie. O tym, że polityka może wyglądać inaczej. I zwyciężyliśmy, wygraliśmy!

Z jednej strony szef Wiosny może i ma się z czego cieszyć, bo osiągnął trzeci wynik w Polsce.

ycipk-41nf90

Z drugiej strony, jeśli sondażowe wyniki wyborów do Europarlamentu się potwierdzą, wprowadzi do Parlamentu Europaejskiego trzech posłów. Dla porównania zwycięzca - PiS - zdobywa 24 mandaty.

Zobacz także: Kaczyński: "Bój o przyszłość naszej ojczyzny odbędzie się na jesieni"

Mało tego, podane rezultaty to wyniki sondażowe, co oznacza, że sytuacja może się jeszcze zmienić. Statystyczny błąd wyników sondażowych to około 3 proc. Znaczy to, że przekroczenie progu wyborczego przez Wiosnę nie jest wcale pewne.

ycipk-41nf90

Według tych wstępnych wyników do Europarlamentu eurowybory wygrywa Prawo i Sprawiedliwość, które zdobyło 42,4 proc. głosów.

Na drugim miejscu jest Koalicja Europejska, która uzyskała 39,1 proc. głosów, co oznacza 22 mandaty.

Na trzecim miejscu znalazła się Wiosna z wynikiem 6,6 proc. Partia wprowadzi do Europarlamentu 3 posłów. Tyle samo mandatów uzyskała Konfederacja, która zdobyła 6,1 proc. głosów.

Poza progiem wyborczym znalazł się Kukiz z wynikiem 4,1 proc. i Lewica Razem, która zdobyła niewiele ponad 1 proc. głosów.

ycipk-41nf90

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-41nf90

ycipk-41nf90
ycipk-41nf90