Trwa ładowanie...
dztuhla

Wyniki wyborów do Europarlamentu 2019. Wiosna Roberta Biedronia. To on cieszył się najbardziej

Ledwie przekroczony próg wyborczy, ale feta godna absolutnego zwycięstwa. Największą radość wyniki wyborów do Europarlamentu wywołały w sztabie Roberta Biedronia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wyniki wyborów do Europarlamentu 2019. Radość w sztabie Roberta Biedronia.
Wyniki wyborów do Europarlamentu 2019. Radość w sztabie Roberta Biedronia. (PAP, Fot: Leszek Szymański/PAP)
dztuhla

Po ogłoszeniu wstępnych wyników wyborów do Europarlamentu w sztabie Wiosny wybuchła euforia. Było konfetti, muzyka i płomienne przemówienie.

- 4 lutego na hali Torwaru spotkaliśmy się, aby połączyć nasze marzenia, żeby opowiedzieć nową historię dla Polek i Polaków. 4 lutego nie mieliśmy nic, ani złotówki z dotacji. Nie mieliśmy tych wszystkich spółek skarbu państwa, które niektórym pomagają wygrywać, tego wszystkiego, co mają stare partie polityczne - mówił po ogłoszeniu wyników Robert Biedroń. - Ale mieliśmy coś, czego oni dzisiaj nie mają. Mieliśmy jedno, wspólne, wielkie marzenie. O tym, że polityka może wyglądać inaczej. I zwyciężyliśmy, wygraliśmy!

Z jednej strony szef Wiosny może i ma się z czego cieszyć, bo osiągnął trzeci wynik w Polsce.

dztuhla

Z drugiej strony, jeśli sondażowe wyniki wyborów do Europarlamentu się potwierdzą, wprowadzi do Parlamentu Europaejskiego trzech posłów. Dla porównania zwycięzca - PiS - zdobywa 24 mandaty.

Zobacz także: Kaczyński: "Bój o przyszłość naszej ojczyzny odbędzie się na jesieni"

Mało tego, podane rezultaty to wyniki sondażowe, co oznacza, że sytuacja może się jeszcze zmienić. Statystyczny błąd wyników sondażowych to około 3 proc. Znaczy to, że przekroczenie progu wyborczego przez Wiosnę nie jest wcale pewne.

dztuhla

Według tych wstępnych wyników do Europarlamentu eurowybory wygrywa Prawo i Sprawiedliwość, które zdobyło 42,4 proc. głosów.

Na drugim miejscu jest Koalicja Europejska, która uzyskała 39,1 proc. głosów, co oznacza 22 mandaty.

Na trzecim miejscu znalazła się Wiosna z wynikiem 6,6 proc. Partia wprowadzi do Europarlamentu 3 posłów. Tyle samo mandatów uzyskała Konfederacja, która zdobyła 6,1 proc. głosów.

Poza progiem wyborczym znalazł się Kukiz z wynikiem 4,1 proc. i Lewica Razem, która zdobyła niewiele ponad 1 proc. głosów.

dztuhla

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

dztuhla

dztuhla
dztuhla
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów