Trwa ładowanie...
d2pf0oy

Wyniki wyborów. Bastiony Rafała Trzaskowskiego na Podlasiu. Nawet czek od premiera nie podziałał

Wyniki wyborów prezydenckich ukazały bastiony Rafała Trzaskowskiego na Podlasiu. To między innymi miasta Hajnówka, Bielsk Podlaski oraz gminy Orla i Białowieża. Kampanię wyborczą Andrzeja Dudy mocno wspierał tam premier Mateusza Morawiecki. Nawet wręczenie czeków na lokalne inwestycje nie zmieniło nastawienia mieszkańców.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wyniki wyborów. Hajnówka okazała się enklawą poparcia Rafała Trzaskowskiego na Podlasiu
Wyniki wyborów. Hajnówka okazała się enklawą poparcia Rafała Trzaskowskiego na Podlasiu (KPRM)
d2pf0oy

W powiecie hajnowskim (woj. podlaskie) poparcie dla Rafała Trzaskowskiego wyniosło 61,11 proc., a dla Andrzeja Dudy 38,89 proc. Kandydat Koalicji Obywatelskiej wygrał we wszystkich gminach powiatu. W gminie Białowieża uzyskał nawet 68 proc. poparcia.

To najbardziej zaskakujące przetasowanie wyników wyborów w porównaniu do pierwszej tury głosowania w wyborach prezydenckich. W czerwcu w powiecie hajnowskim wygrał Andrzej Duda (31 proc,), drugi był Szymon Hołownia (29 proc.), a Rafał Trzaskowski zajął trzecie miejsce (27 proc. poparcia).

- Na takich wynikach wyborów zaważyła pierwsza tura głosowania, kiedy w w samej Hajnówce zwyciężył Szymon Hołownia. Ten kandydat i jego sztab zmobilizowali dużą grupę młodych wyborców, którzy w drugiej turze poparli Rafała Trzaskowskiego. To nowy trend, który zaistniał dopiero podczas wyborów prezydenckich, po pojawieniu się Szymona Hołowni - komentuje Jerzy Sirak, burmistrz Hajnówki. - Wygląda na to, że sympatycy PiS oddali ponownie głos na Andrzeja Dudę. Jednak ta lokalna większość, w tym sympatycy Szymona Hołowni, część wyborców Konfederacji, wsparła właśnie Rafała Trzaskowskiego - dodaje.

d2pf0oy

Zobacz: Wyniki wyborów 2020. Przemówienie Andrzeja Dudy. Podziękował żonie, córce i wzruszonej Beacie Szydło

Burmistrz Hajnówki odniósł się do działań premiera Mateusza Morawieckiego, który przed drugą turą wyborów odwiedził region. Podczas spotkań z przedstawicielami samorządów wręczał "czeki" rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, z których w przyszłości zostaną sfinansowane inwestycje. Dla powiatu, gminy i miasta Hajnówka zarezerwowano w sumie ponad 4,5 mln złotych. Premier Morawiecki wspomniał na spotkaniu z mieszkańcami o budowie lokalnych dróg i odbudowie "Traktu Królewskiego" w Białowieży.

- Co by nie mówić, był to jeden z elementów kampanii wyborczej, ale jak widać po wynikach, wcale nie musi on od razu przekładać się na zmianę poglądów i sympatii dla kandydatów - dodaje burmistrz Jerzy Sirak.

d2pf0oy

Wyniki wyborów. Ależ podziały na Podlasiu. Osobne bastiony poparcia Dudy i Trzaskowskiego

Jedno z najwyższych dofinansowań podczas przejazdu premiera Morawieckiego otrzymał sąsiadujący z Hajnówką powiat bielski. Samorządowcy odebrali czeki o łącznej wartości ponad 5 mln zł. W powiecie bielskim Andrzej Duda wygrał z przewagą 60 proc. głosów.

Państwowa Komisja Wyborcza

Jednak zaskakująco wyglądają wyniki w poszczególnych lokalnych społecznościach. W liczącym 26 tys. mieszkańców mieście Bielsk Podlaski głosowanie wygrał Rafał Trzaskowski (56,63 proc.). W sąsiedniej gminie Orla zebrał nawet 60 proc. głosów. Z kolei w odległej o 40 km gminie Brańsk (ten sam powiat bielski) poparcie dla Andrzeja Dudy było już rekordowo wysokie - 90,07 proc.

d2pf0oy

Dodajmy, że w województwie podlaskim enklawami, gdzie więcej głosów zebrał Rafał Trzaskowski, były jeszcze: miasto Białystok (52 proc. dla Trzaskowskiego), miasto Sejny (51,8 proc.) oraz gmina Puńsk (56 proc.).

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

d2pf0oy

Podziel się opinią

Share

d2pf0oy

d2pf0oy
Więcej tematów