Trwa ładowanie...
d3umu2v

Wyniki wyborów 2019 i co dalej? Pierwsze posiedzenie, dymisja rządu, nowy premier i expose

Wyniki wyborów parlamentarnych 2019 nie są jeszcze znane, ale już dziś wiemy, kiedy powinny odbyć się pierwsze obrady Sejmu w nowym składzie. Jak będą wyglądały najbliższe dni w polskiej polityce? Jak zostanie wyłoniony premier i Rząd? Czym jest expose? Wyjaśniamy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wyniki wyborów 2019. Kiedy poznamy skład nowego Rządu?
Wyniki wyborów 2019. Kiedy poznamy skład nowego Rządu? (Agencja Gazeta)
d3umu2v

Wyniki wyborów 2019 w poniedziałek lub wtorek. Posiedzenie za miesiąc?

PKW podała wyniki wyborów parlamentarnych z 91 proc. lokali wyborczych. Na prowadzeniu niezmiennie PiS, jednak przewaga partii Jarosława Kaczyńskiego topnieje z każda kolejną konferencją PKW.

Oficjalne wyniki wyborów poznamy najpewniej w poniedziałek wieczorem lub we wtorek rano. Kiedy nowi posłowie zajmą miejsca w Sejmie, a Rząd ogłosi nowego premiera? Zgodnie z polskim prawem posiedzenie nowego Sejmu powinno odbyć się nie później niż 30 dni od dnia wyborów parlamentarnych. Oznacza to, że nowe twarze w sejmowych ławach zobaczymy najpóźniej 12 listopada.

d3umu2v

Wyniki wyborów 2019. Powołanie nowego premiera

W Polsce premiera można wybrać na 3 sposoby.

W pierwszym i zarazem najpowszechniejszym scenariuszu premier jest desygnowany przez prezydenta. Następuje to z reguły po dymisji poprzedniego Rządu. Nowy premier proponuje skład Rządu. Co do zasady premierem może zostać każdy polityk, z partii, która wygrała wybory lub z dowolnego innego ugrupowania. Co ciekawe, premierem może zostać również osoba niezwiązana z polityką.

Premier oraz jego Rząd składają przysięgę przed prezydentem jeszcze przed uzyskaniem wotum zaufania.
Żeby premier oraz jego Rada Ministrów mogli sprawować władzę, muszą uzyskać wotum zaufania. W tym celu Prezes Rady Ministrów wygłasza expose przed jedną z izb parlamentu.

d3umu2v

Expose to nic innego jak przemówienie, w którym premier przedstawia plan działania Rządu. Wystąpienie zakończone jest prośbą o udzielenie wotum zaufania. Wotum udzielane jest przez zgromadzonych w specjalnym głosowaniu. Żeby wotum zaufania zostało udzielone, potrzebna jest bezwzględna większość głosów (osób za musi być więcej niż przeciw i wstrzymujących się). W przypadku nieudzielenia wotum zaufania Rząd oraz premier podają się do dymisji.

Zobacz: Wyniki wyborów 2019. Robert Winnicki ostro o TVP:

Drugi sposób to powołanie kandydata na premiera przez grupę minimum 46 posłów. Sejm może wybrać takiego premiera bezwzględną większością głosów. Następnie nowy Prezes Rady Ministrów ogłasza skład Rady Ministrów. Żeby taki Rząd został powołany, potrzebna jest bezwzględna większość głosów.

Gdyby w żadnym z powyższych kroków nie udało się powołać nowego premiera i Rządu, do akcji może ponownie wkroczyć prezydent. Powołuje on premiera i na jego wniosek członków Rady Ministrów. Od dnia powołania Rząd ma 14 dni na uzyskanie wotum zaufania. W tym kroku do jego udzielenia wystarczy zwykła większość głosów. W historii tylko raz była konieczność powołania Rządu w trzecim kroku.

d3umu2v

Podziel się opinią

Share
d3umu2v
d3umu2v
Więcej tematów