Wyniki badania CBOS potwierdzają kryzys zaufania Polaków do Platformy Obywatelskiej
To już drugi miesiąc, kiedy liderem rankingu partii politycznych pozostaje główne z ugrupowań opozycyjnych – PiS. Potwierdza się zatem kryzys zaufania Polaków do sprawującej władzę PO, która obecnie ma najmniej zdeklarowanych zwolenników od czasu wyborów - takie wnioski płyną z najnowszego sondażu CBOS.
14.06.2013 | aktual.: 26.06.2013 11:27
Drugi miesiąc z rzędu deklaracje partycypacji wyborczej kształtują się na relatywnie dość niskim – najniższym od czasu ostatnich wyborów parlamentarnych – poziomie. W porównaniu z majem wzrosła jednak nieco liczba wahających się, minimalnie zaś ubyło badanych, którzy z góry odrzucają możliwość udziału. w wyborach.
Czerwiec przyniósł potwierdzenie dokonanego w maju przesilenia w dotychczasowym układzie poparcia dla partii. Liderem rankingu po raz drugi został PiS, którego notowania są obecnie minimalnie lepsze niż w maju.
Na partię Jarosława Kaczyńskiego gotowych jest głosować 27 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów (wzrost o 1 punkt procentowy). Drugie miejsce, z czteropunktową stratą do swego głównego rywala, zajmuje PO. Najważniejsze z ugrupowań koalicji rządowej utrzymało wynik z ubiegłego miesiąca – opowiada się za nim 23 proc. badanych zapowiadających swój udział w wyborach.
Stabilne okazały się także notowania pozostałych partii, mających swych przedstawicieli w sejmie. Podobnie jak w czerwcu, na SLD – trzecie pod względem liczby zwolenników – zamierza głosować 9 proc. potencjalnych wyborców. Poparcie dla współrządzącego PSL deklaruje 6 proc. badanych gotowych wziąć udział w wyborach. Pozostałe ugrupowania nie zdołałyby wprowadzić swych przedstawicieli do parlamentu. Poniżej wymaganego dla partii progu poparcia nadal utrzymują się notowania Ruchu Palikota (3 proc. deklaracji poparcia).
Po 2 proc. głosów uzyskały Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry i Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego. Spośród pozostałych ugrupowań zwolenników znalazły jeszcze Polska Jest Najważniejsza oraz Polska Partia Pracy (po 1 proc. wskazań). Prawie jedna czwarta ankietowanych (23 proc.), którzy chcieliby wziąć udział w wyborach, nie wie, na którą partię by głosowała. W stosunku do maja odsetek ten obniżył się o dwa punkty procentowe.
Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 6–12 czerwca 2013 roku na liczącej 1010 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.