Wymiar czasu pracy. Wrzesień 2023. Pracownicy nie będą zadowoleni
Łączny, tegoroczny wymiar czasu pracy wynosi 250 dni. Ile z nich pracownicy przepracują w dziewiątym miesiącu roku? Osoby, które liczą na dodatkowy urlop, nie będą zadowolone. Liczby dni roboczych we wrześniu nie zmniejszy żadne święto ustawowo wolne od pracy.
Wymiar czasu pracy, dla pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze, określa art. 129 par. 1 Ustawy Kodeks pracy. Zgodnie z jego przepisami, "czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy".
Norma godzin. Wrzesień 2023
Wymiar czasu pracy we wrześniu nie zostanie pomniejszony przez żadne święto ustawowo wolne. Pracownicy zatrudnieni na pełnym etacie przepracują 168 godzin, co odpowiada 21 dniom roboczym. Wolnych będzie natomiast 9 dni - cztery pełne weekendy oraz jedna sobota.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". Ola pracuje na luksusowych jachtach. "Żyjemy w nierealnym świecie"
Miesięczny wymiar czasu pracy jest wyliczany na podstawie przepisów Kodeksu pracy. Aby poznać liczbę dni pracujących, należy pomnożyć wymiar przeciętnego tygodnia pracy, wynoszący 40 godzin przez liczbę pełnych tygodni, wypadających w danym miesiącu. Do wyniku należy dodać iloczyn liczby dni, które nie tworzą pełnego tygodnia i liczby 8. Warto pamiętać również, że w przypadku, gdy w danym miesiącu przypada święto ustawowo wolne od pracy, od normy godzin należy odjąć 8 za każdy dzień ustawowo wolny - jednak wyłącznie, gdy wypada on w innym dniu, niż niedziela.
Dni robocze 2023. Cztery święta ustawowe do końca roku
Zgodnie z treścią ustawy o dniach wolnych, w czasie roku wypada 13 świąt, zapewniających dodatkowe wolne. Większość z nich miała już miejsce - do końca 2023 roku pozostały zaledwie cztery. Najbliższy dzień ustawowo wolny wypadnie 1 listopada, w Uroczystość Wszystkich Świętych. Kolejny - dziesięć dni później. 11 listopada obchodzone będzie Narodowe Święto Niepodległości. Warto pamiętać, że wypada ono w sobotę, co oznacza, że zgodnie z przepisami, pracownicy będą mogli odebrać za nie dzień wolny w innym terminie.
Ostatnie dwa dni ustawowo wolne, które pomniejszą wymiar czasu pracy w 2023 roku, wypadną w grudniu za sprawą pierwszego i drugiego dnia Bożego Narodzenia. Będzie to także ostatni tegoroczny długi weekend - 25 i 26 grudnia wypadają bowiem kolejno w poniedziałek oraz wtorek.