Trwa ładowanie...
16-07-2014 10:45

Wymiana pieców węglowych w Krakowie. Mieszkańcy muszą uzbroić się w cierpliwość

Od stycznia w Krakowie działa system wymiany pieców węglowych. Projekt cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców miasta, ale same zmiany wymagają jeszcze dużej ilości czasu.

Wymiana pieców węglowych w Krakowie. Mieszkańcy muszą uzbroić się w cierpliwośćŹródło: WP.PL, fot: Łukasz Szełemej
d3c31yt
d3c31yt

W pierwszym półroczu 2014 zostało przyjętych około 2 tys. wniosków o wymianę palenisk węglowych. Wszystkie wnioski są na bieżąco rozpatrywane, ale do teraz tylko 147 z nich zostało rozliczonych.

- Co prawda nie jest to duża liczba, lecz system ten jest dopiero wdrażany - mówiła na posiedzeniu Komisji Ekologii i Ochrony Powietrza wicedyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska, Krystyna Śmiłek. - Na początkowym etapie wszystko musi być wielokrotnie weryfikowane, dlatego czas się znacznie wydłuża. Jednak obiecuję, że druga połowa roku przyniesie już znaczną poprawę, gdyż wszyscy zainteresowani będą lepiej zaznajomieni z systemem - dodała.

Rzeczywiście: procedura weryfikacyjna jest kilkuetapowa i trwa długo. Wszystkie wnioski muszą być sprawdzane, także pod względem ich zgodności z wytycznymi. Gdy zachodzi taka konieczność, kolejnym etapem jest bezpośrednia kontrola w domach lub kotłowniach. Wysokość dofinansowania jest zależna od tego ile oraz jakie piece są wymieniane. Na najwyższe dofinansowanie mogą liczyć wspólnoty mieszkaniowe, które muszą wymieniać wszystkie urządzenia grzewcze w kotłowniach oraz te, które trzeba dopiero podłączyć do ogrzewania miejskiego.

Na ten moment do Wydziału Kształtowania Środowiska wpłynęły wnioski na łączną kwotę 50 mln zł, podczas gdy do rozdysponowania jest tylko 40 mln. A to dopiero początek, w drugim półroczu wpłyną kolejne wnioski. W związku z tym do Ministerstwa Środowiska została złożona prośba wraz z odpowiednimi dokumentami o dotację w kwocie 90 mln. Ponadto Wydział Kształtowania Środowiska zdobył dodatkowe fundusze w konkursie na projekt kontroli jakości powietrza w wysokości 3,5 mln zł.

d3c31yt

Przewodniczący Komisji Ekologii i Ochrony Powietrza Paweł Ścigalski spytał w trakcie posiedzenia komisji czy Wydział zdąży rozliczyć wszystkie tegoroczne wnioski. - Pierwszy rok działania systemu przynosi nowe praktyki a zarazem nie zawsze przewidywalne skutki – tłumaczyła radnym Krystyna Śmiłek. – Jednak wszelkie doświadczenia będą przecież skutkować w kolejnych latach szybszym i prężniejszym działaniem - zapewniała.

Wnioski składane w drugim półroczu 2014 roku najprawdopodobniej będą rozliczane dopiero w roku 2015.

Bieżące informacje na temat wymiany palenisk węglowych można znaleźć na stronie www.bezpiecni.pl.

d3c31yt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3c31yt
Więcej tematów