Wymiana dowodu osobistego 2024. Kogo dotyczy? Nieuwaga grozi mandatem
Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji, w 2024 roku dowody osobiste milionów Polaków stracą ważność. Oznacza to konieczność wymiany dokumentu na nowy. Kto powinien zwrócić uwagę na termin ważności dowodu? Nieuwaga może skutkować wysokim mandatem.
08.01.2024 12:03
Dowody osobiste mają swój termin ważności. Od listopada 2021 roku wynosi on standardowo 10 lat w przypadku osób powyżej 12. roku życia, 5 lat dla dzieci poniżej 12 lat oraz 12 miesięcy w przypadku osób od 12. roku życia, u których czasowo niemożliwe jest pobranie odcisków palców. Jak donosi "Fakt" w 2024 roku ponad 2,7 mln Polaków będzie musiało wymienić dowód osobisty na nowy. Kto w szczególności powinien zainteresować się terminem ważności dowodu osobistego?
Wymiana dowodu osobistego w 2024 roku. Te osoby muszą pamiętać o dopełnieniu formalności
Obowiązek wymiany dowodu osobistego w 2024 roku dotyczy głównie osób, które wyrobiły dokument w 2014 roku. To przede wszystkim obywatele, którzy przed dekadą osiągnęli pełnoletność. W tej grupie mogą również znaleźć się osoby, które 10 lat temu musiały wymienić dowód lub wyrobić nowy dokument, na przykład w wyniku jego zagubienia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Poza wspomnianymi, ważność dowodu powinny sprawdzić osoby, które otrzymały dokument ważny mniej, niż 10 lat - na przykład w przypadku okresowego braku możliwości pobrania od nich odcisków palców.
Obywatele, których dotyczy obowiązek wymiany dowodu osobistego w 2024 roku, powinni pamiętać, by nie zwlekać ze złożeniem wniosku o nowy dokument do ostatniej chwili. Wydanie nowego dowodu może bowiem potrwać nawet 30 dni.
Wymiana dowodu osobistego. Grzywna za nieważny dokument
Osoby, które nie zdążą dopełnić formalności, narażają się na konsekwencje. Jak informuje Ustawa o dowodach osobistych, "kto uchyla się od obowiązku posiadania lub wymiany dowodu osobistego (...) podlega karze ograniczenia wolności albo karze grzywny". Ta może natomiast wynieść nawet 5 tysięcy złotych.
Odpowiedzialność prawna jest jednak dopiero początkiem konsekwencji, które mogą spotkać osoby, posługujące się nieważnym dowodem osobistym. Poza nią, z powodu nieważnego dowodu niemożliwe może okazać się odebranie przesyłki poleconej, załatwienie formalności w banku czy wyjazd za granicę.