Trwa ładowanie...

mDowód. Dokument tożsamości w telefonie. Najważniejsze informacje, instalacja

Od piątku 14 lipca elektroniczny dowód, dostępny w rządowej aplikacji mObywatel, jest dokumentem, za pomocą którego można potwierdzić swoją tożsamość. mDowód nie zastąpi jednak całkowicie tradycyjnego, plastikowego dokumentu. Co warto wiedzieć o wprowadzonych zmianach? W jaki sposób uzyskać mDowód?

mDowód. Jak założyć? W tych sytuacjach nie zastąpi dowodu osobistegomDowód. Jak założyć? W tych sytuacjach nie zastąpi dowodu osobistegoŹródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d49fgeu
d49fgeu

mDowód 14 lipca stał się trzecim - obok tradycyjnego dowodu osobistego oraz paszportu - dokumentem potwierdzającym tożsamość. W niektórych przypadkach nie zastąpi on jednak standardowego dowodu. "Użyjesz go prawie wszędzie – w urzędzie, sądzie, przychodni, na poczcie, u notariusza" - wylicza Ministerstwo Cyfryzacji.

mDowód. Kiedy nie zastąpi tradycyjnego dokumentu?

Jak informuje rządowa strona mobywatel.gov.pl, "nowa wersja aplikacji [mObywatel - przyp. red.] to odpowiedź na potrzeby obywateli. Każdą usługę i funkcję sprawdziliśmy podczas testów użyteczności. Zmienialiśmy i ulepszaliśmy ją, aż doszliśmy do wersji 2.0". Jedną z funkcji, dostępnych w aplikacji, jest mDowód.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Cyfrowy złoty. Wolność czy inwigilacja?

Dokument ten - zgodne z decyzją rządu - może zastąpić tradycyjny dowód osobisty w wielu sytuacjach, np. w trakcie załatwiania niektórych spraw urzędowych, podczas wizyty u lekarza czy na poczcie. Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, mDowód nie zastąpi jednak standardowego, fizycznego dowodu w trzech sytuacjach:

  • w banku (jednak tylko do 31 sierpnia 2023)
  • przy przekraczaniu granicy
  • podczas składania wniosku o dowód osobisty.

Co ważne mDowód nie jest dokładnie tym samym dokumentem, co standardowy dowód osobisty. "Różni się serią i numerem, datą wydania i ważności. A do tego mDowód jest ważny tylko w Polsce".

d49fgeu

Jak uzyskać mDowód? Instalacja aplikacji mObywatel 2.0

Dostęp do mDowodu osobistego można uzyskać po instalacji na telefonie aplikacji mObywatel. Tę można pobrać za darmo ze sklepu Google Play lub App Store. Po pierwszym uruchomieniu aplikacji należy zaakceptować jej regulamin oraz ustawić hasło dostępu.

Dostęp do dowodu w telefonie jest możliwy po dodaniu dokumentu w aplikacji oraz potwierdzeniu tożsamości. Można to zrobić za pomocą profilu zaufanego, e-dowodu osobistego lub bankowości internetowej. Poza mDowodem za pośrednictwem aplikacji można także korzystać z mobilnej wersji innych dokumentów oraz usług.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d49fgeu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49fgeu
Więcej tematów