ŚwiatWykopaliska mogą dopomóc ustalić, jaki był Szekspir?

Wykopaliska mogą dopomóc ustalić, jaki był Szekspir?

W Stratford-upon-Avon, gdzie William Szekspir (1564-1616) urodził się i mieszkał pod koniec życia, przystąpiono do wykopalisk archeologicznych w nadziei, że znaleziska pozwolą ustalić, jakim był człowiekiem.

11.04.2011 | aktual.: 12.04.2011 05:07

- Chcemy poznać bliżej życie elżbietańskiego dramaturga, jakim był człowiekiem, co miał w zwyczaju, co jadł, pił, robił w wolnym czasie, czy miał jakieś hobby, czy grał w jakieś gry? - powiedział BBC archeolog Kevin Colls.

- Odpowiedzi wymaga też pytanie, gdzie faktycznie przebywał w samej końcówce życia, czy w bardziej okazałym domu przy ulicy New Place, gdzie prowadzimy wykopaliska, czy też w mniejszym, przylegającym do niego zwanym obecnie Nash House, gdzie mógł mieć spokojniejsze warunki do pracy" - dodał.

Archeolodzy dotarli do warstw ziemi, której nie ruszano od 400 lat. Wykryto m.in. kamienne dachówki dające wyobrażenie o tym, jak budynek mógł pierwotnie wyglądać, kości zwierząt, a także przedmioty codziennego użytku: glinianą fajkę i ołowiane odważniki używane w kuchni.

W zależności od tego, na co natrafią archeolodzy, rozkopany teren sam w sobie może stać się turystyczną atrakcją. Po zakończeniu prac prowadzonych przez archeologów z Birmingham i obliczonych na 7 miesięcy zostanie urządzona wystawa znalezionych artefaktów.

Szekspir kupił New Place w 1597 r. Dom był główną rezydencją jego żony Anne Hathaway i jej córek z Szekspirem. W 1610 r. Szekspir sam sprowadził się na New Place i mieszkał tam przez ostatnie 6 lat życia.

Dom przy New Place pochodzi z 1483 r. i był częściowo zbudowany z nowatorskich wówczas materiałów budowlanych, jak cegła. Za życia Szekspira nieruchomość uchodziła za drugą co do wielkości w mieście. W 1759 r. została przebudowana, a następnie zburzona. Wiktoriański antykwariusz James Halliwell-Phillipps w 1860 r. prowadził tam amatorskie wykopaliska, ale według ocen współczesnych archeologów miejsce to może wciąż kryć wiele oryginalnych pozostałości.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)