Trwa ładowanie...
08-12-2011 09:56

Wyjątkowa rocznica dla Tadeusza Rydzyka

Właśnie mija 20 Radia Maryja. Rozgłośnia rozpoczęła nadawanie programu 8 grudnia 1991 r., w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Uroczystą mszę świętą poprzedzą kilkugodzinne modlitwy i koncert w świątyni. "Kapela znad Baryczy" przygotowała nawet specjalną piosenkę rocznicową.

Wyjątkowa rocznica dla Tadeusza RydzykaŹródło: PAP, fot: Andrzej Hrechorowicz
d4fmq9x
d4fmq9x

Każdego roku rocznica powstania Radia Maryja obchodzona jest w Toruniu i Bydgoszczy, gdzie powstały pierwsze stacje nadawcze, a mieszkańcy tych miast byli pierwszymi słuchaczami rozgłośni. Rocznica szczególnie uroczyście jest świętowana w Toruniu, gdzie przyjeżdża wielu biskupów i księży oraz rzesze słuchaczy, głównie skupionych w kołach i biurach Radia Maryja w kraju i za granicą.

Obchody XX Rocznicy Powstania Radia Maryja w Bydgoszczy rozpoczną się o godzinie 17:00 Koncertem Orkiestr Dętych. Jak powiedział proboszcz parafii Św. Jadwigi ks. Tomasz Cyl wystąpią Orkiestra Dęta OSP Pruszcz i Orkiestra Dęta OSP przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Koronowie pod batutą dr Mirosława Kordowskiego. O godzinie 18:00 Eucharystii będzie przewodniczył i homilię wygłosi pasterz diecezji bydgoskiej ks. bp Jan Tyrawa. Po Mszy Świętej rozpocznie się modlitwa różańcowa, wspólne świętowanie zakończy Apel Jasnogórski.

Główne obchody XX Rocznicy Powstania Radia Maryja odbyły się w zeszłą sobotę 3 grudnia w Toruniu. Na tę okoliczność specjalne przesłanie przekazał Ojciec Święty Benedykt XVI.

- Jestem pod wielkim wrażeniem wielkiego orędzia Ojca Św. To jest totalna aprobata dla tego wszystkiego co robicie - powiedział ks. kard. Stanisław Nagy profesor teologii fundamentalnej, nawiązując do przesłania Ojca świętego Benedykta XVI z okazji obchodów rocznicowych powstania Radia Maryja.

d4fmq9x

Radio Maryja już po kilku latach działalności zaczęło budzić kontrowersje. Z krytyką spotykało się zaangażowanie rozgłośni w politykę i opinie wypowiadane na antenie przez dyrektora stacji o. Tadeusza Rydzyka i zapraszanych gości, które często odbierano jako przejawy antysemityzmu, homofobii i ksenofobii. Radio Maryja sprzeciwiało się przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej.

Rozgłośnia w kampaniach wyborczych wspierała ugrupowania prawicowe, m.in. AWS i LPR, a w ostatnich latach PiS. Redemptoryści z Radia Maryja zawsze nie szczędzili gorzkich słów pod adresem PO, wyraźnie sugerowali, żeby nie głosować na tę partię.

Zaangażowanie polityczne Radia Maryja i kontrowersyjne wypowiedzi na antenie oburzały część hierarchów kościelnych, którzy podejmowali próby wpłynięcia na redemptorystów. Konferencja Episkopatu Polski w 2002 r. powołała nawet Duszpasterski Zespół Troski o Radio Maryja, który istnieje do dziś. Na jego czele stoi abp Sławoj Leszek Głódź.

W czerwcu tego roku, komentując notę dyplomatyczną polskiego MSZ, rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi stwierdził, że szef Radia Maryja "przemawia we własnym imieniu". Chodziło o wypowiedź o. Tadeusza Rydzyka podczas seminarium nt. energii odnawialnej w Brukseli, gdzie skarżył się na to, że obecny rząd rozwiązał w 2007 r. umowę przyznającą jego fundacji dotację na odwierty geotermalne w Toruniu. - Nie wiem, gdzie ja żyję. W czasach komunizmu nie mieliśmy takich problemów, jak teraz. Proszę wybaczyć, ale to jest skandal i my czujemy się, nie czujemy się, my naprawdę jesteśmy dyskryminowani. Jesteśmy tutaj w Brukseli, ja nie wiem co na to ta Bruksela, bo jesteśmy wykluczani, dyskryminowani. To jest totalitaryzm - mówił. Później w wywiadzie dla "Naszego Dziennika" o. Rydzyk przeprosił za swoje słowa.

d4fmq9x

W maju tego roku KRRiT wezwała Radio Maryja do zaniechania emisji audycji, które mogą zawierać treści dyskryminujące ze względu na narodowość. Krajowa Rada uznała tym samym skargę słuchacza, która dotyczyła m.in. nadanego w marcu wywiadu z prezesem USOPAŁ Janem Kobylańskim.

Dyrektor Radia Maryja w tym roku został ukarany za prowadzenie w 2009 r. nielegalnej zbiórki pieniędzy na finansowanie Telewizji Trwam, Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej oraz wierceń geotermalnych realizowanych przez Fundację Lux Veritatis. Wyrok w pierwszej instancji zapadł 11 lutego, a następnie został utrzymany w mocy przez sąd drugiej instancji 17 czerwca. O. Rydzyk musi zapłacić 3,5 tys. zł grzywny i tysiąc zł kosztów sądowych.

Zakonnik podjął starania o odroczenie zapłaty, argumentując, że musi mieć czas na zebranie pieniędzy. Gdy sąd rejonowy odrzucił jego wniosek, to złożył zażalenie do sądu okręgowego. Sprawa ma zostać rozpatrzona na początku przyszłego roku. O. Rydzyk krótko po ukaraniu przez sąd pierwszej instancji mówił w Radiu Maryja: "ja nie myślę płacić żadnej kary, bo to było bezprawie". Podkreślał też, że wszystko, co posiada, jest własnością zgromadzenia redemptorystów.

d4fmq9x

Radio Maryja należy do Warszawskiej Prowincji Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, które jest właścicielem koncesji na nadawanie programu. Rozgłośnia ma status nadawcy społecznego, nie może nadawać reklam.

Najpopularniejsze programy rozgłośni

Do najpopularniejszych programów rozgłośni należą m.in. "Rozmowy niedokończone". Transmitowane są m.in. pielgrzymki papieskie i codzienny "Apel Jasnogórski" z Częstochowy, a retransmitowany jest "Serwis informacyjny" Radia Watykańskiego.

Przy Radiu Maryja wyrosła Fundacja Lux Veritatis (1998), która prowadzi Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej (2001), Telewizję Trwam (2003) i rozpoczęła badania geotermalne (2008). Z Radiem związana są też: "Nasz Dziennik" (1998), a także Fundacja "Nasza Przyszłość" (1995), zajmująca się działalnością wydawniczą.

O. Rydzyk w planach ma zbudowanie w Toruniu centrum Polonia in Tertio Millennio ze świątynią, będącą wotum wdzięczności za Jana Pawła II.

d4fmq9x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fmq9x
Więcej tematów