PolskaWyjątek dla Polski w sprawie Karty Praw Podstawowych

Wyjątek dla Polski w sprawie Karty Praw Podstawowych

Prezydent Lech Kaczyński złożył podczas szczytu UE w Brukseli jednostronną deklarację dotyczącą Karty Praw Podstawowych zastrzegającą Polsce możliwość stosowania wewnętrznego porządku prawnego w taki sprawach jak moralność publiczna czy kwestie religijne - powiedziała minister spraw zagranicznych Anna Fotyga.

Wyjątek dla Polski w sprawie Karty Praw Podstawowych
Źródło zdjęć: © PAP

28.06.2007 | aktual.: 28.06.2007 16:17

Szefowa dyplomacji na posiedzeniu sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych poinformowała o czerwcowym spotkaniu na szczycie UE w Brukseli, na którym przywódcy państw i rządów zgodzili się na przyjęcie mandatu do dalszych prac nad nowym traktatem Unii Europejskiej.

Fotyga poinformowała, że Polska zastrzegła sobie także możliwość - w przypadku gdyby ta nasza jednostronna deklaracja okazała się niewystarczająca - dołączenia się do brytyjskich deklaracji.

Po wielu godzinach negocjacji Wielka Brytania uzyskała na szczycie wyłączenie z zapisów unijnej Karty Praw Podstawowych w części dotyczącej praw socjalnych. Polega to m.in. na tym, że osoby zatrudnione w Wielkiej Brytanii nie mogą dochodzić przed sądem swoich praw, powołując się na Kartę.

Fotyga podkreśliła, że Polska jest sygnatariuszem stosownych międzynarodowych konwencji i państwem, w którym respektowane są prawa człowieka. Polska jest państwem prawa i sądzimy, że dla dobrego funkcjonowania UE konieczne jest zachowanie pewnej odrębności w dziedzinach, których UE nie reguluje na poziomie wspólnotowym, w tych, które są przedmiotem konsensu społecznego wewnątrz państwa - mówiła Fotyga.

Jak dodała, Polska postuluje obowiązywanie tych przepisów, które są naszym wewnętrznym prawem, zgodnym ze zobowiązaniami międzynarodowymi i powszechnie respektowanymi systemami ochrony praw człowieka.

W przyjętym podczas szczytu UE 21-22 czerwca mandacie negocjacyjnym w sprawie nowego traktatu znalazł się przypis, że dwie delegacje - Irlandia i Polska - zarezerwowały sobie prawo do ewentualnego przyłączenia się do wynegocjowanego przez Wielką Brytanię opt-outu (czyli wyłączenia) z części przepisów Karty Praw Podstawowych.

Do traktatu zostanie dołączona jednostronna deklaracja polska w tej sprawie: "Karta w żaden sposób nie wpływa na prawo państw członkowskich do stanowienia prawa w zakresie moralności publicznej, prawa rodzinnego, a także ochrony godności ludzkiej i poszanowania fizycznej i moralnej integralności człowieka".

Źródło artykułu:PAP
prezydentJarosław Kaczyńskiue
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)