WP

"Wyimaginowana wspólnota" według Dudy. Czaputowicz tłumaczy słowa prezydenta

- Polacy należą do tych narodów, które są najbardziej proeuropejskie - tak minister Czaputowicz komentuje słynne już przemówienie Andrzeja Dudy w Leżajsku. Zdaniem szefa MSZ, "prezydent jest osobą, która widzi nasze miejsce w UE".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czaputowicz o słowach prezydenta
Czaputowicz o słowach prezydenta (PAP, Fot: Jacek Turczyk)
WP

Tydzień temu Andrzej Duda brał udział w spotkaniu z mieszkańcami Leżajska. Prezydent nazwał wówczas Unię Europejską "wyimaginowaną wspólnotą". - Kiedy nasze sprawy zostaną rozwiązane, będziemy się zajmowali sprawami europejskimi, a na razie niech nas zostawią w spokoju i pozwolą nam naprawić Polskę, bo to jest najważniejsze – tłumaczył prezydent.

Te słowa wywołały niemałe kontrowersje. Teraz głos w tej sprawie zabrał szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jacek Czaputowicz podkreślił na antenie TVN24, że postrzega wypowiedź Dudy zupełnie inaczej niż większość politycznych komentatorów.

- Jestem także badaczem, dla mnie jest tytuł książki "Imagined Communities" Benedicta Andersona (amerykański politolog – przyp. red,), tłumaczonej jako "Wyobrażone Wspólnoty" - tłumaczył Czaputowicz, zaznaczając, że "to jest coś pozytywnego". - Państwo jest taką wspólnotą. Nie zgadzam się z krytycznymi głosami, zarzuty wobec prezydenta są nieuzasadnione - dodał minister podkreślając, że dla niego "UE jest wspólnotą wyobrażoną".

WP

- Polacy należą do tych narodów, które są najbardziej proeuropejskie. Poparcie jest największe. Prezydent jest osobą, która widzi nasze miejsce w UE – powiedział Jacek Czpautowicz na antenie TVN24.

Zobacz także: Miażdżąca kpina z Dudy. ‘’Prezydenci grali w gorące krzesła i Trump wygrał”

Czaputowicz o TSUE

WP

Warto przypomnieć, że w piątek pojawiły się niepokojące doniesienia z Brukseli. Komisja Europejska, wbrew przekazanym w środę informacjom, miała jednak podjąć decyzję w sprawie skierowania do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargi przeciwko polskiej ustawie o Sądzie Najwyższym.

- Komisja ma takie prawo i spodziewamy się, że to zrobi (...). My uważamy, że system, który wdrażamy na skutek reformy jest zgodny ze standardami Unii Europejskiej, podobne systemy występują w innych państwach. Wiemy, że opozycja jest innego zdania, a Komisja Europejska ma wątpliwości (...) Czekamy na ruch Komisji – zaznaczył minister Czaputowicz.

- Gdyby orzeczenie (TSUE - przyp. red.) było niekorzystne – choć ciągle mamy nadzieję, że nasze racje będą uwzględnione - to będziemy szukać jakichś metod wdrożenia. Wydaje mi się, że nie będzie zignorowania wyroku. Polska jest liderem, wszystkie wyroki wykonujemy – powiedział szef MSZ.

WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: TVN24

Polub WP Wiadomości
WP
WP