Trwa ładowanie...
Wyciek wyroku TK. Politycy PiS atakują prezesa Rzeplińskiego: to kwestia odpowiedzialności karnej. Opozycja twierdzi, że nie zna orzeczenia
Mariusz Szymczuk

Wyciek wyroku TK. Politycy PiS atakują prezesa Rzeplińskiego: to kwestia odpowiedzialności karnej. Opozycja twierdzi, że nie zna orzeczenia

• Portal wpolityce.pl opublikował projekt orzeczenia Trybunału Konstytuacyjnego

• Rzecz niesłychana, to pewnego rodzaju przestępstwo - uważa Michał Wójcik (PiS)

• Małgorzata Wassermann: kwestia odpowiedzialności dyscyplinarnej i karnej

• To jest po prostu wynoszenie dokumentów - powiedział Grzegorz Schetyna (PO)

• Cezary Grabarczyk: nikt w klubie PO nie może znać wcześniej wyroku TK

Share
d3dsux8

Portal wpolityce.pl napisał, że od dwóch tygodni niektórzy politycy Platformy Obywatelskiej "i inni przedstawiciele establishmentu III RP wzajemnie przesyłają sobie, poprawiają i komentują projekt orzeczenia, jakie ma wydać Trybunał Konstytucyjny". Portal opublikował też 269-stronicowy dokument, który - jak zaznaczają dziennikarze portalu - jest projektem orzeczenia Trybunału z 9 marca. Przeciek projektu wyroku skomentowali politycy.

- Pytamy prezesa Rzeplińskiego, czy prawdą jest, że to jest projekt wyroku, że ten projekt funkcjonował pomiędzy posłami Platformy, chcemy, żeby prezes Rzepliński zdementował doniesienia mediów, które piszą o tym, że od dwóch tygodni ten projekt krążył pomiędzy posłami PO - powiedział poseł PiS Michał Wójcik. Jak ocenił, byłoby to "pewnego rodzaju przestępstwo".

d3dsux8

- To jest rzecz niesłychana, że jedna ze stron konsultowałaby projekt wyroku z kimś, kto ma orzec w sprawie ustrojowej - podkreślił Wójcik.

Zdaniem Małgorzaty Wassermann (PiS), jeśli okazałoby się, że przed naradą sędziów TK, wyrok byłby gotowy wcześniej, byłaby to rzecz "niesłychana i niespotykana w świecie prawniczym". - To jest nie tylko kwestia odpowiedzialności dyscyplinarnej, ale przede wszystkim karnej - oceniła.

- Po stronie Trybunału dochodzi do rozgrywek politycznych, a nie działań stricte prawnych. Prezesa TK, jak i wszystkich sędziów Trybunału, obowiązuje zarówno konstytucja, jak i ustawa, która została uchwalona w grudniu. Nie respektując tej ustawy (sędziowie TK) działają w sposób nieważny w świetle prawa - przekonywała Wassermann.

PO: to jest wynoszenie dokumentów, nikt w naszym klubie nie może znać wcześniej wyroku TK

Z kolei szef PO Grzegorz Schetyna powiedział, że "nie ma przypadku, że dokument pojawił sie na tym specyficznym portalu". - To jest po prostu wynoszenie dokumentów, jest to coś niespotykanego wcześniej i nie do zaakceptowania - wyjaśnił. - Prawo i Sprawiedliwość często posługuje się pomówieniami i insynuacjami, a czasem wręcz kłamstwem. To jest jedna z tych operacji, która ma zaciemnić obraz. Nikt w klubie PO nie może znać wcześniej wyroku TK - powiedział z kolei Cezary Grabarczyk (PO).

- Nie komentujemy takich prowokacji, czekamy na wyrok TK. Cokolwiek PiS powie by obniżyć rangę Trybunału i zdyskredytować sędziów, to wynika tylko ze strachu i ze wstydu, za te 100 dni rządów bezprawia - powiedziała Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna)
.

d3dsux8

Podziel się opinią

Share
d3dsux8
d3dsux8
Więcej tematów