Wycieczka do Bolesławca
Przy ulicy Garncarskiej stoi młyn, który jeszcze kilka lat temu produkował mąkę. Dziś to muzeum, którego wnętrza są zachowane w takim stanie, jakby dopiero przed chwilą młynarz wyszedł po pracy do domu.
Urządzenia sprzed dziesięcioleci są sprawne. Gdyby podłączyć je do prądu – mieliłyby zboże. O budynek dba Bolesławieckie Stowarzyszenie Kolekcjonerów Zabytków i Miłośników Historii Miasta. Na drzwiach młyna widnieje numer telefonu: 0601 713 356. Aby zwiedzić budynek, trzeba pod niego zadzwonić i umówić się z opiekunami zabytku.
– Wyposażenie uzupełniliśmy pamiątkami etnograficznymi i narzędziami rolniczymi. Jest co oglądać – opowiada Edward Miżdal z BSKiMHM. – Zwiedzanie jest bezpłatne. Opiekunowie młyna w każdą trzecią niedzielę miesiąca organizują wielką giełdę staroci w rynku. Również w tę niedzielę będzie można obejrzeć i kupić tam stare naczynia, meble, sztućce, czy książki. Początek o godz. 8.
Jadąc dalej w dół ulicą Garncarską, po lewej stronie można zobaczyć drogowskaz do Żywego Muzeum Ceramiki (ul. Gdańska 30). Można obejrzeć tam, jak powstają bolesławieckie stempelki. Zwiedzający mają też okazję pobawić się zdobieniem ceramiki, a nawet toczeniem jej na kole garncarskim. Żywe muzeum odwiedzają je głównie turyści z Polski, Niemiec, Belgi i Danii. Za zwiedzanie nie trzeba płacić. Muzeum jest czynne w dni robocze od godz. 8 do 15, a w soboty od 8 do 13.
Komu nie wystarcza ceramiczna współczesność, ten może pojechać do centrum, do miejskiego Muzeum Ceramiki, które ma bogate zbiory bolesławieckiej kamionki. Jedna jego część mieści się przy ul. Kutuzowa w domu, w którym zmarł rosyjski feldmarszałek i pogromca Napoleona. Drugi budynek, w którym czynna jest wystawa o historii ceramiki, znajdziemy po drugiej stronie rynku, przy ul. Mickiewicza. Muzeum jest otwarte we wtorki i środy od godziny 10 do 17. Od czwartku do soboty między 10 a 16. W niedzielę od godz. 11 do 16. Bilety kosztują 3 złote. Ulgowe – połowę tej kwoty. •
Jak dojechać?
Jadąc od strony Wrocławia, na pierwszej krzyżówce z sygnalizacją świetlną w Bolesławcu trzeba skręcić w lewo, a potem cały czas trzymać się głównej drogi. Młyn jest po lewej stronie przy ul. Garncarskiej, tuż obok miejskiego parku. Turyści jadący z Jeleniej Góry również muszą skierować się w lewo na pierwszym dużym skrzyżowaniu z sygnalizacją. Za pierwszym zakrętem w prawo zobaczą młyn (po lewej stronie). Do Żywego Muzeum Ceramiki prowadzą drogowskazy znajdujące się 200 metrów do młyna. Miejskie muzeum jest tuż koło rynku.
Bernard Łętowski