Trwa ładowanie...

Odmówili powrotu na wojnę. Bunt w rosyjskiej brygadzie [RELACJA NA ŻYWO]

Niedziela to 158. dzień wojny. Dwustu marines z 810. brygady rosyjskiej odmówiło powrotu na wojnę na Ukrainie - informuje ukraiński wywiad. - Co stało się negatywne dla rosyjskiego dowództwa? Fakt, że około dwustu żołnierzy z 810. brygady odmówiło powrotu na terytorium południowej Ukrainy. I powstał poważny problem, który według naszych danych opóźnił proces odbudowy i koordynacji bojowej batalionowej grupy taktycznej tej brygady – powiedział Wadym Skibitskij, przedstawiciel Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Komunikacji Ukrainy. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Odmówili powrotu na wojnę. Bunt w rosyjskiej brygadzieOdmówili powrotu na wojnę. Bunt w rosyjskiej brygadzieŹródło: East News, fot: AP
d9twhip
d9twhip
Trwa łączenie
22:45, 31.07.2022

W większości regionów Ukrainy odwołano alarm przeciwlotniczy, który ogłoszono godzinę temu.


22:36, 31.07.2022

Na terenie okupowanego przez Rosjan Skadowska w regionie Chersonia rozległ się potężny wybuch - informują naoczni świadkowie. 


22:31, 31.07.2022

Na terenie okupowanego przez Rosjan Skadowska w regionie Chersonia rozległ się potężny wybuch - informują naoczni świadkowie.21:59, 31.07.2022

Jak poinformował, rosyjska armia próbuje wzmocnić pozycje na okupowanych terytoriach na południu Ukrainy i intensyfikuje swoją aktywność na tych kierunkach. Część sił ze wschodu przerzucana jest na południe: do obwodu chersońskiego i zaporoskiego. "Ale to im tam nie pomoże. Żaden z rosyjskich ataków nie pozostaje bez odpowiedzi" - podsumował prezydent. Zapewnił, że ukraińskie siły są gotowe odpowiadać na dowolną nową aktywność wojsk rosyjskich.

Zełenski ocenił, że w sensie strategicznym Rosja "nie ma szans, by wygrać w tej wojnie", i siły ukraińskie muszą sprawić, by odczuwała klęskę także na poziomie taktycznym

21:59, 31.07.2022

Ukraiński prezydent poinformował, że minionej doby doszło do jednego z najpotężniejszych ostrzałów Mikołajowa i obwodu mikołajowskiego od początku pełnowymiarowej wojny. Na budynki mieszkalne, szkoły, inną cywilną infrastrukturę i obiekty przemysłowe w mieście spadło kilkadziesiąt rakiet i pocisków.

Szef państwa złożył kondolencje bliskim założyciela jednej z największych firm z branży rolniczej Ukrainy Ołeksija Wadaturskiego i jego żony, którzy zginęli w ostrzale Mikołajowa. "To właśnie tacy ludzie i takie firmy, nasze ukraińskie południe, gwarantowały światu bezpieczeństwo żywnościowe" - dodał.

21:58, 31.07.2022

Rosyjska armia przerzuca część swoich sił ze wschodu na południe, ale to jej nie pomoże, żaden z ich ataków nie pozostaje bez naszej odpowiedzi - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanym w niedzielę wieczorem nagraniu. 

21:52, 31.07.2022

Alarm powietrzny w całej Ukrainie. 

alerts.in.ua
21:33, 31.07.2022

Anatolij Czubajs, były wysłannik rosyjskiego prezydenta Władimira Putina ds. zrównoważonego rozwoju, który zrezygnował ze stanowiska i opuścił Rosję w związku z agresją na Ukrainę, trafił do szpitala w jednym z krajów europejskich - pisze w niedzielę rosyjska redakcja BBC.

21:07, 31.07.2022

Aktualna mapa alarmów powietrznych w Ukrainie. Obwód kijowski także został objęty alertem. 

alerts.in.ua
20:57, 31.07.2022

"Nocą z piątku na sobotę w wyniku precyzyjnego ataku (z wyrzutni) HIMARS zniszczono kolejowy tabor złożony z ponad 40 wagonów, który przybył z Krymu z żywą siłą, sprzętem i amunicją na stację kolejową Bryliwka w obwodzie chersońskim" - napisał Bratczuk w komunikatorze Telegram.

20:28, 31.07.2022

Ukraińska armia ostrzelała z wyrzutni HIMARS 40 rosyjskich wagonów kolejowych, które przybyły z żołnierzami i sprzętem z okupowanego Krymu do obwodu chersońskiego na południu Ukrainy - poinformował rzecznik władz obwodu odeskiego Serhij Bratczuk. Według niego ok. 80 wojskowych zginęło, a 200 zostało rannych.

20:00, 31.07.2022

Według niego brakuje obecnie potencjału i doświadczenia bojowego, tych specjalności, które są krytyczne dla takich jednostek. - Po drugie, głównym zadaniem 810. brygady jest prowadzenie morskich, szturmowych operacji ofensywnych i po prostu akcji szturmowych. Jeśli nie ma wyszkolonych specjalistów, jeśli nie ma jasnej koordynacji jednostki, to potencjał bojowy tej BTGr i całej brygady będzie się zmniejszał - podkreślił przedstawiciel MON Ukrainy.

19:55, 31.07.2022

Dwustu marines z 810. brygady rosyjskiej odmówiło powrotu na wojnę na Ukrainie - informuje ukraiński wywiad.  - Co stało się negatywne dla rosyjskiego dowództwa? Fakt, że około dwustu żołnierzy z 810. brygady odmówiło powrotu na terytorium południowej Ukrainy. I powstał poważny problem, który według naszych danych opóźnił proces odbudowy i koordynacji bojowej batalionowej grupy taktycznej tej brygady – powiedział Wadym Skibitskij, przedstawiciel Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Komunikacji Ukrainy. 19:49, 31.07.2022

Rosyjskie wojsko przerzuciło część sił z kierunku słowiańskiego na kierunek zaporoski na południu Ukrainy - informuje w niedzielę wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

19:39, 31.07.2022

To, że Łotwa stała się nową bazą dla rosyjskich mediów, wiąże się z ryzykiem - ostrzegła władze łotewskie VDD.

W odpowiedzi przesłanej Łotewskiemu Radiu VDD podkreśliła, że stale ocenia ryzyka związane z rosyjskimi próbami wpływania na przestrzeń informacyjną i media w kraju.

19:27, 31.07.2022

Od początku pełnowymiarowego ataku Rosji na Ukrainę na Łotwę przeniosło się ponad 200 rosyjskich dziennikarzy i 23 redakcje. Niektóre z nich, np. największa rosyjska niezależna telewizja Dożd, rozpoczęły oficjalnie nadawanie z Rygi, by informować rosyjskich odbiorców m.in. o przebiegu wojny na Ukrainie, co w Rosji jest niemożliwe w związku z obowiązującą tam cenzurą - podał w niedzielę łotewski portal LSM.

19:23, 31.07.2022

Przyjmowanie na Łotwie mediów i dziennikarzy z Rosji jest związane z zagrożeniem wywiadowczym i ryzykiem dla bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej - ostrzegła łotewska Państwowa Służba Bezpieczeństwa (VDD). Od 24 lutego na Łotwę z Rosji wyjechało ponad 200 dziennikarzy.

19:10, 31.07.2022

Makijewka w obwodzie donieckim. 

19:04, 31.07.2022

W niedzielę po południu w Odessie i w obwodzie odeskim ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Portal Suspilne relacjonował, że w mieście słychać było eksplozje.

Deputowany Ołeksij Honczarenko przekazał, że doszło do czterech wybuchów. Jak podkreślił, było jedno "trafienie", część pocisków strąciła ukraińska obrona przeciwlotnicza.

18:51, 31.07.2022

Siły rosyjskie w niedzielę przeprowadziły ostrzał rakietowy rejonu (powiatu) odeskiego na południu Ukrainy - podały lokalne władze. Nie ma informacji o ofiarach.

"Przeprowadzono kolejny atak rakietowy na rejon odeski!" - napisały na Facebooku lokalne władze. Jak dodano, weryfikowane są informacje o ewentualnych poszkodowanych dztwa w sprawie rzekomych zbrodni wojennych”.

18:32, 31.07.2022

Wczoraj wieczorem rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że zaprasza do obozu w Ołeniwce przedstawicieli ONZ i Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) "w interesie obiektywnego śledztwa". Ale teraz otrzymano oświadczenie z MKCK, w którym stwierdzono, że nikt nie zaprosił organizacji.

18:23, 31.07.2022

Pojawiają się informacje o wybuchach w Odessie. Kilkadziesiąt minut wcześniej w obwodzie rozległ się alarm przeciwlotniczy. 

18:16, 31.07.2022

"Biorąc pod uwagę to, że wroga przyciąga sakralność i szczególne daty (w niedzielę jest obchodzony Dzień Marynarki Wojennej Rosji - przyp. red.) ryzyko ataku rakietowego z morza jest maksymalnie wysokie, ale nie wyklucza to zastosowania lotnictwa i lądowych zestawów rakietowych" - dodano.

Dowództwo poinformowało też, że w wyniku zderzenia z niezidentyfikowanym ładunkiem wybuchowym w kanale Bystre w ukraińskiej części delty Dunaju uszkodzona została pilotówka. Załogę ewakuowano, nikt nie został ranny. Tymczasowo ograniczono żeglugę na kanale.

17:57, 31.07.2022

Ryzyko rosyjskich ataków rakietowych z morza jest maksymalnie wysokie - ostrzega w niedzielę dowództwo operacyjne Południe ukraińskich sił zbrojnych.

Jak czytamy w komunikacie, na Morzu Czarnym, w pobliżu wybrzeża krymskiego, manewruje 17 okrętów bojowych i kutrów rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Wśród nich jest sześć jednostek przenoszących pociski manewrujące typu Kalibr. Łącznie znajdują się na nich 44 takie rakiety 

17:44, 31.07.2022

"Przypominamy, że siły obrony Ukrainy prowadzą działania w celu wyzwolenia naszych okupowanych terytoriów, wykorzystując do tego posiadane egzemplarze uzbrojenia. Naszymi celami są wyłącznie wojskowe obiekty Rosji. Nie atakujemy terytorium Rosji" - podkreślono

17:36, 31.07.2022

"Według wersji wroga niezidentyfikowany obiekt latający przyleciał dziś rano na terytorium sztabu Floty Czarnomorskiej Rosji i rzekomo ranił pięć osób" - napisano.

W rzeczywistości - jak podaje ukraińska strona - siły rosyjskie "nie podjęły ryzyka obchodzenia Dnia Floty Czarnomorskiej (w rzeczywistości chodzi o Dzień Marynarki Wojennej Rosji - przyp. red.) i żeby po raz kolejny nie zhańbić się przed całym światem, w obawie przed Siłami Zbrojnymi Ukrainy, wymyśliły powód, by obchody odwołać".

17:24, 31.07.2022

"Raszyści (Rosjanie - przyp. red.) na Krymie boją się Sił Zbrojnych Ukrainy. Jaskrawym tego przykładem jest wiadomość (która pojawiła się) w rosyjskich mediach o tym, że w tymczasowo okupowanym przez wroga Sewastopolu rzekomo ukraiński dron zaatakował jedną z jednostek wojskowych okupanta" - czytamy w komunikacie ukraińskiej Marynarki Wojennej.

Źródło: PAP, Twitter, Facebook. Telegram, pravda.com.ua, TASS, BBC, Reuters, CNN

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d9twhip
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d9twhip
Więcej tematów