Wybrano piękną Królową Mirabelki
Każdego roku w ostatnim tygodniu sierpnia w Metz, stolicy Lotaryngii odbywają się dni miasta i święto mirabelki. Na obchody dni miasto przygotowuje wiele atrakcji. Najbardziej wyczekiwane, to wybór Królowej Mirabelki, która zostaje jednocześnie Miss Lotaryngii oraz niedzielna parada muzyczna, w której uczestniczą wszyscy przybyli na święto.
Mirabelka, mała żółto-różowa śliwka jest najpopularniejszym owocem w Lotaryngii i symbolem lotaryńskiej gastronomii. Używana jest do ciast, zapiekanek w produkcji konfitur i słynnej lotaryńskiej śliwowicy.
Zbiór mirabelki zaczyna się w połowie sierpnia, rozpoczynając w całym regionie obchody jej święta. Przypominają one święto plonów w Polsce, czyli dożynki. W Metz świętuje się zbiór mirabelki przez dziesięć ostatnich dni sierpnia. Tradycja jego obchodów sięga lat powojennych. Rozpoczęto je obchodzić na początku lat 50. Zaraz po jej zbiorach urządzano wielkie targi specyfików na jej bazie, charakterystycznych dla regionu Lotaryngia.
Przy okazji tego święta, Metz tradycyjnie wybiera każdego roku Królową Mirabelki, która zostaje jednocześnie Miss Lotaryngii by w grudniu walczyć z Miss z innych regionów francuskich o tron Miss France. Miasteczka i wioski w całej Lotaryngii, obchodzą święto mirabelki w specyficzne i oryginalne dla siebie sposoby.
Organizatorzy święta mirabelki i dni Metz, zapewnili mieszkańcom Metz i okolic na ostatnie dziesięć dni wakacji dużą dawkę atrakcji. Odbyło się kilka ciekawych wystaw wyrobów rzemieślniczych z regionu Lotaryngii. Zorganizowano wiele spektakli i koncertów w plenerze, liczne wystawy malarskie oraz konkursy i przedstawienia dla dzieci, tematycznie związane z obchodami święta mirabelki. Z roku na rok dni Metz i święto mirabelki ze względu na ich atrakcyjność, przyciągają coraz więcej widzów i turystów nie tylko z sąsiednich regionów ale z Niemiec, Luksemburga, Belgii i Holandii.
W sobotę wieczorem odbył się koncert z udziałem gwiazd estrady francuskiej i zagranicznej. Koncert, zaproponowany dla widzów bezpłatnie, zakończył wspaniały pokaz sztucznych ogni z podkładem muzycznym.
Wśród atrakcji nie zabrakło tradycyjnego targu, na którym prezentowano i sprzedawano wszystkie specyfiki regionalnej kuchni lotaryńskiej, przyrządzonej na bazie mirabelki z tegorocznych zbiorów. Producenci zachęcali do zakupu własnych wyrobów, jak: ciasta, miód, konfitury i śliwowica oraz świeżych śliwek.
Niedzielna, muzyczno - artystyczno parada ulicami miasta oraz występ zespołu folklorystycznego z Izraela zakończyły święto mirabelki i dni miasta. W paradzie uczestniczyło kilkanaście barwnie udekorowanych pojazdów. W tym roku każdy pojazd przedstawiał tradycje i obyczaje jakiegoś kraju. W paradzie nie zabrakło orkiestr wojskowych i regionalnych, artystów cyrkowych, malarzy a przede wszystkim społeczności Metz i okolic.
Dni Metz i święto mirabelki, to coroczna okazja dla mieszkańców regionu Lotaryngia do wspaniałej zabawy i rozrywki. Należy dodać, że mirabelka jest dla tutejszej społeczności symbolem dostatku. Dla wielu z nich jest jedynym źródłem dochodów. Nie dziwi więc, że jej drzewo uznawane jest w Lotaryngii za najszlachetniejsze drzewo owocowe.
Z Metz dla polonia.wp.pl
Agnieszka Iwulski