Wybory we Francji. Partia Macrona z bezwzględną większością
Pierwsze sondaże exit poll potwierdzają to, co przewidywały sondaże przed drugą turą wyborów. Koalicja partii Macrona LERM i centrowej MoDem uzyskała bezwzględną większość zdobywając od 355 do 425 mandatów w Zgromadzeniu Narodowym.
18.06.2017 | aktual.: 18.06.2017 21:20
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Według sondażu exit poll dla France 24 prawicowi Republikanie uzyskali maksymalnie 130 miejsc. Do niedawna rządzący socjaliści i ich koalicjanci zdobyli od 27 do 49 mandatów. Skrajna lewica może mieć nawet 30 miejsc.
Skrajnie prawicowy Front Narodowy Marine Le Pen może liczyć na maksymalnie 8 deputowanych. Według jej otoczenia Marine Le Pen dostała się do parlamentu. W poprzednich wyborach parlamentarnych liderka Frontu Narodowego nie zdobyła mandatu.
W Zgromadzeniu Narodowym, czyli niższej izbie parlamentu zasiada 577 posłów. Według sondaży, frekwencja wyniosła około 43 proc.
W innym sondażu exit poll dla telewizji BFM TV partia Emmanuela Macrona La Republique en Marche może liczyć na 395-425 miejsc.
Francuskie MSW podaje częściowe wyniki procentowe
Po godzinie od zamknięcia lokali wyborczych MSW podało wyniki wyborów po przeliczeniu 57 proc. głosów. Na partię La Republique en Marche prezydenta Francji Emmanuela Macrona głosowało 41 proc. wyborców. Na drugim miejscu są prawicowi Republikanie z popraciem 23 proc. Według MSW, na trzecim miejscu uplasował się skrajnie prawicowy Front Narodowy, na który głosowało 10 proc. Francuzów. Czwarte miejsce zajęli socjaliści z 6,2 proc. głosów.
Jednak wyniki procentowe nie oddają składu przyszłego Zgromadzenia Narodowego, ponieważ we Francji obowiązuje większościowa ordynacja wyborcza.
Pierwsza tura wyborów
Druga tura wyborów odbywa się równo tydzień po pierwszym głosowaniu. Francuzi oddają głosy w jednomandatowych okręgach wyborczych. W pierwszej turze wyłoniono tylko czterech posłów, którzy zdobyli ponad 50 proc. głosów.
W zdecydowanej większości okręgów wyborczych kandydaci z partii Emanuela Macrona przeszli do drugiej tury, a komentatorzy byli niemal pewni ich zwycięstwa.
La Republique En Marche (LREM) to całkowicie nowy twór polityczny, formalnie powstały już po majowych wyborach prezydenckich na bazie założonego przez Emmanuela Macrona ruchu "En Marche". Większość kandydatów partii to polityczni debiutanci.
Źródło: France24, WP, PAP