Trwa ładowanie...
d2gqzoi

Wybory w Rosji: spada poparcie dla Putina w dużych miastach

Według zbliżonego do krajowych władz Ogólnorosyjskiego Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM), poparcie dla Putina w Moskwie i Sankt Petersburgu słabnie. Wzrasta natomiast liczba niezdecydowanych wyborców.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Władimir Putin ubiega się o czwartą kadencję na stanowisku prezydenta Rosji
Władimir Putin ubiega się o czwartą kadencję na stanowisku prezydenta Rosji (Shutterstock.com)
d2gqzoi

Notowania Władimira Putina w dużych miastach spadły z 69,7 proc. 10 stycznia do 57,1 proc. 18 lutego. Podobna tendencja jest zauważalna również w ośrodkach zamieszkałych przez od 100 do 500 tys. osób oraz miastach, w których mieszka mniej niż 100 tys. ludzi. Wzrosła natomiast liczba wyborców, którzy nie wiedzą, na kogo oddadzą swój głos 15 marca.

Jak twierdzą socjologowie, spadek poparcia w dużych miastach dla pełniącego urząd prezydenta Rosji od trzech kadencji Putina, jest spowodowany m.in. dostępem do większej liczby źródeł informacji oraz mniejszymi naciskami ze strony administracji rządowej niż na prowincji.

Jak twierdzą komentatorzy, władzy zależy by frekwencja wyborcza i poparcie dla Putina przekroczyły 70 proc. Wynik obecnego prezydenta szacuje się jednak na 50-65 proc., natomiast frekwencja ma wynieść w granicach 55-60 procent.

d2gqzoi

Poparcie dla Putina może jednak wzrosnąć, bowiem sondaż WCIOM został przeprowadzony przed orędziem do parlamentu. Prezydent złożył w nim m.in. obietnice socjalne oraz zapewnił, że Rosja uzyskała najnowocześniejszą broń, zdolną przełamać amerykański system obrony przeciwrakietowej.

Źródło: "Wiedomosti"

Zobacz także: Białoruska modelka pogrąży prezydenta Trumpa?

d2gqzoi

Podziel się opinią

Share

d2gqzoi

d2gqzoi
Więcej tematów