Wybory w Niemczech. Angela Merkel na emeryturze. Co będzie robić?
W niedzielę za naszą zachodnią granicą okaże się, kto zostanie nowym kanclerzem Niemiec. Tym samym Angela Merkel symbolicznie zakończy swoją 16-letnią kadencję. Co będzie robić na emeryturze?
Angela Merkel stanowisko kanclerza Niemiec objęła formalnie w listopadzie 2005 r. Premierem w Polsce był wówczas Kazimierz Marcinkiewicz, a swoją drugą kadencję w roli prezydenta kończył Aleksander Kwaśniewski.
Angela Merkel. Uroczysty capstrzyk
Licząc od zaprzysiężenia 22 listopada 2005 r. po dzień dzisiejszy Angela Merkel na czele niemieckiego rządu stała dokładnie 5787 dni.
Przed odejściem z urzędu kanclerza Angela Merkel weźmie udział w zorganizowanym na jej cześć "Großer Zapfenstreich", uroczystym capstrzyku, defiladzie batalionu reprezentacyjnego Bundeswehry przed gmachem Reichstagu. Merkel będzie mogła wybrać grane przez orkiestrę wojskową utwory. Jej poprzednik, Gerhard Schröder, wybrał m.in. utwór Franka Sinatry "My Way".
Trzecia dawka szczepionki. Jakim preparatem?
Wybory w Niemczech. Co będzie robić Angela Merkel na emeryturze?
Angela Merkel odejście z polityki zapowiedziała już jesienią w 2018 r. po serii słabych wyników CDU w wyborach do landtagów. Emerytura, jaką wypłacać będzie jej państwo, wyniesie 15 tys. euro miesięcznie. To wysokie wynagrodzenie, bo średnia emerytura w Niemczech to 1040 euro.
Niedawno spekulowano, że 67-letnia dziś Merkel przeniesie się do Hamburga, jednak wszystkiemu zaprzeczyła. Wiadomo, że jako emerytka będzie dzielić czas między Berlinem (wraz z mężem chemikiem prof. Joachimem Sauerem mieszka w kamienicy naprzeciw słynnego Muzeum Pergamońskiego) a daczą w Hohenwalde, miejscowości pod Templinem, w której dorastała.
- Tam brakuje tylko morza - mówiła Merkel ostatnio, żegnając się z wyborcami na wyspie Rugia.
Angela Merkel w powyborczy poniedziałek pozostanie kanclerzem. Do czasu wyłonienia nowego gabinetu, czy to pod wodzą wspieranego przez nią Armina Lascheta, czy Olafa Scholza z SPD, będzie dalej pełnić dotychczasową funkcję.
Wybory w Niemczech. Wybory nowego kanclerza
O godzinie 8.00 w niedzielę w Niemczech otwarte zostały lokale wyborcze. Obywatele wybierają nowy parlament, który wskaże następcę Angeli Merkel. Do wyborców zaapelował też prezydent tego kraju.
Głównymi kandydatami do przejęcia urzędu kanclerza są:
- obecny wicekanclerz Olaf Scholz z SPD,
- szef CDU Armin Laschet
- Annalena Baerbock z Zielonych.
Dodatkowo Armin Laschet jest popierany przez Angelę Merkel.