Trwa ładowanie...

Wybory w Izraelu. Benjamin Netanjahu wzywa rywala do utworzenia wspólnego rządu

Premier Izraela Benjamin Netanjahu ocenił, że nie będzie w stanie utworzyć prawicowego rządu po wyborach parlamentarnych. Lider partii Likud wezwał swego centrolewicowego rywala Benny'ego Gantza z Niebiesko-Białych, by przyłączył się do proponowanej koalicji jedności.

Share
Wybory w Izraelu. Benjamin Netanjahu wzywa rywala do utworzenia wspólnego rząduŹródło: East News
d24a1gd

- W kampanii wyborczej apelowałem o utworzenie prawicowego rządu, ale z żalem stwierdzam, że - jak pokazują wyniki wyborów - będzie to niemożliwe - powiedział szef obecnego rządu. - Nie ma innego wyjścia niż utworzyć szeroki rząd jedności, złożony ze wszystkich partii, dla których ważne jest państwo Izrael - dodał.

Jednym z takich ugrupowań mają być Niebiesko-Biali. Netanjahu zwrócił się do ich lidera Benny'ego Gantza. - Benny, musimy sformować rząd szerokiej jedności, choćby dziś. Naród oczekuje od nas obu, byśmy wykazali się odpowiedzialnością i dążyli do współpracy. Nie sprecyzował, kto jego zdaniem miałby stać na czele koalicyjnego rządu - apelował.

d24a1gd

Propozycja została uznana w Izraelu za zaskakującą. Na razie rzecznik Benny'ego Gantza nie odniósł się do wezwania Netanjahu. W środę szef centrolewicowej koalicji Niebiesko-Biali wyraził nadzieję na "dobry, pożądany rząd jedności", jednocześnie wykluczył jednak udział w koalicji, na czele której - według wersji cytowanej przez dpa - stałby Netanjahu, a według wersji przytaczanej przez agencję Reutera - koalicji, którą kierowałaby jego partia Likud.

Wciąż trwa liczenie głosów po wtorkowych wyborach do Knesetu. Wszystko wskazuje na to, że ani Likud, ani Niebiesko-Biali nie uzyskają większości. Po przeliczeniu zdecydowanej większości głosów Niebiesko-Białym przypadają 33 mandaty, natomiast partii Netanjahu 31. Cały obóz centrolewicowy z Niebiesko-Białymi mógłby liczyć na 57 mandatów, a prawicowo-religijny z Likudem - na 55. Trzecią siłą polityczną będzie Zjednoczona Lista Arabska z 13 mandatami. Kneset liczy 120 miejsc.

Zobacz także: Dziwny wywód Marka Suskiego. Okazuje się, że nie zna ważnego punktu programu PiS

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d24a1gd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24a1gd
Więcej tematów