Trwa ładowanie...

Wybory w Izraelu. Benjamin Netanjahu wzywa rywala do utworzenia wspólnego rządu

Premier Izraela Benjamin Netanjahu ocenił, że nie będzie w stanie utworzyć prawicowego rządu po wyborach parlamentarnych. Lider partii Likud wezwał swego centrolewicowego rywala Benny'ego Gantza z Niebiesko-Białych, by przyłączył się do proponowanej koalicji jedności.
Share
Benjamin Netanjahu
Benjamin NetanjahuŹródło: East News
d4ndro7

- W kampanii wyborczej apelowałem o utworzenie prawicowego rządu, ale z żalem stwierdzam, że - jak pokazują wyniki wyborów - będzie to niemożliwe - powiedział szef obecnego rządu. - Nie ma innego wyjścia niż utworzyć szeroki rząd jedności, złożony ze wszystkich partii, dla których ważne jest państwo Izrael - dodał.

Jednym z takich ugrupowań mają być Niebiesko-Biali. Netanjahu zwrócił się do ich lidera Benny'ego Gantza. - Benny, musimy sformować rząd szerokiej jedności, choćby dziś. Naród oczekuje od nas obu, byśmy wykazali się odpowiedzialnością i dążyli do współpracy. Nie sprecyzował, kto jego zdaniem miałby stać na czele koalicyjnego rządu - apelował.

d4ndro7

Propozycja została uznana w Izraelu za zaskakującą. Na razie rzecznik Benny'ego Gantza nie odniósł się do wezwania Netanjahu. W środę szef centrolewicowej koalicji Niebiesko-Biali wyraził nadzieję na "dobry, pożądany rząd jedności", jednocześnie wykluczył jednak udział w koalicji, na czele której - według wersji cytowanej przez dpa - stałby Netanjahu, a według wersji przytaczanej przez agencję Reutera - koalicji, którą kierowałaby jego partia Likud.

Wciąż trwa liczenie głosów po wtorkowych wyborach do Knesetu. Wszystko wskazuje na to, że ani Likud, ani Niebiesko-Biali nie uzyskają większości. Po przeliczeniu zdecydowanej większości głosów Niebiesko-Białym przypadają 33 mandaty, natomiast partii Netanjahu 31. Cały obóz centrolewicowy z Niebiesko-Białymi mógłby liczyć na 57 mandatów, a prawicowo-religijny z Likudem - na 55. Trzecią siłą polityczną będzie Zjednoczona Lista Arabska z 13 mandatami. Kneset liczy 120 miejsc.

Zobacz także: Dziwny wywód Marka Suskiego. Okazuje się, że nie zna ważnego punktu programu PiS

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4ndro7

Podziel się opinią

Share
d4ndro7
d4ndro7
Więcej tematów