PolskaWybory samorządowe - zobacz, na kogo możesz głosować

Wybory samorządowe - zobacz, na kogo możesz głosować

Podczas gdy w Sejmie trwa batalia o zmianę samorządowej ordynacji wyborczej, przygotowania do wyborów samorządowych w regionach trwają już pełną parą. Większość ugrupowań ma już swoich kandydatów na prezydentów największych miast.

MAZOWIECKIE:

Najpoważniejszym kandydatem na objęcie fotela w stołecznym ratuszu jest pełniący obecnie funkcję prezydenta Warszawy Kazimierz Marcinkiewicz (PiS). Jego konkurentką będzie posłanka Platformy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Do tej rozgrywki włączy się też lider SdPl Marek Borowski - jako wspólny kandydat lewicy.

Stolicą rządzić chcą również: poseł LPR Wojciech Wierzejski; wiceprzewodniczący Samoobrony Ruch Społeczny Henryk Dzido i obecny burmistrz warszawskiej dzielnicy Bemowo - Włodzimierz Całka. W przyszłym tygodniu swojego kandydata w Warszawie przedstawić ma Samoobrona. Szef klubu Samoobrony Krzysztof Filipek powiedział, że prawdopodobnie będzie to eurodeputowany Marek Czarnecki.

W wyborach samorządowych na prezydenta Płocka o reelekcję będzie ubiegać się Mirosław Milewski z PiS. Jego rywalem jest kandydat PO i radny tej partii Andrzej Nowakowski. Kandydatem PSL może zostać były marszałek Senatu Adam Struzik. Decyzja w tej sprawie zapaść ma po 6 września.

W Radomiu o ponowny wybór będzie się ubiegać Zdzisław Marcinkowski ze stowarzyszenia Radomianie Razem. Jego konkurentami będą: działacz PO Wiesław Gęsiak; kandydat PiS Andrzej Kosztowniak i ekonomista Jakub Kluziński z ugrupowania Kocham Radom. LPR wystawiła dyrektora radomskiej filii Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie, Ryszarda Wiosnę, a SLD zarekomendowało radnego Rady Miejskiej Zenona Krawczyka.

ŁÓDZKIE:

O funkcję prezydenta Łodzi będą ubiegać się m.in. lider łódzkiego regionu SLD Krzysztof Makowski, wiceminister edukacji Mirosław Orzechowski z LPR oraz wiceprezydent Zgierza Krzysztof Kwiatkowski z PO. Pozostali kandydaci to: aktualny prezydent Jerzy Kropiwnicki (Łódzkie Porozumienie Obywatelskie oraz ChRS) i b. prezydent miasta Waldemar Bohdanowicz popierany przez stowarzyszenie Lepsza Łódź.

MAŁOPOLSKIE:

W wyborach na prezydenta Krakowa oficjalnie swojego kandydata zaprezentowała do tej pory Platforma - jest nim poseł Tomasz Szczypiński. Zamiar ponownego kandydowania ogłosił też obecny prezydent miasta, prof. Jacek Majchrowski, którego wstępnie popierają ugrupowania lewicowe.

Wstępne poparcie PiS w Krakowie otrzymał senator Piotr Boroń, jednak nie jest to jeszcze kandydatura oficjalna. LPR proponuje, aby wspólnym kandydatem prawicy na prezydenta Krakowa został obecny przewodniczący rady miasta Paweł Pytko. Jeśli nie dojdzie w tej sprawie do porozumienia, to LPR zamierza wystawić go jako własnego kandydata na prezydenta. Jako potencjalnego kandydata Samoobrony wymienia się miejscowego przedsiębiorcę Leona Grzybka.

WIELKOPOLSKIE:

Walkę o urząd prezydenta Poznania zadeklarowali pełniący obecnie ten urząd Ryszard Grobelny, jako kandydat niezależny, oraz wiceszefowa SdPl i b. posłanka z Poznania Sylwia Pusz. PO zgłosiła posłankę Marię Pasło-Wiśniewską, a Niezależne Porozumienie Społeczne - koalicja poznańskich ruchów społecznych - niezależną radną Katarzynę Kretkowską. Kandydatem SLD jest b. wojewoda wielkopolski Andrzej Nowakowski.

O fotel prezydenta Kalisza ubiegać się będzie Andrzej Ordziejewski, który jest wspólnym kandydatem zawiązanej jeszcze w marcu koalicji 23 najważniejszych partii, organizacji i stowarzyszeń lewicowych. POMORSKIE:

Gdańszczanie znają już kandydatów PO i Solidarnego Gdańska - bloku wyborczego złożonego z LPR, stowarzyszenia Nasz Gdańsk i organizacji katolickich. Platforma zamierza poprzeć ponowny wybór Pawła Adamowicza, pełniącego funkcję prezydenta od 1998 r. Kandydatem SG natomiast został Marian Szajna, działacz LPR i były członek zarządu miasta. Wśród kandydatów PiS na prezydenta Gdańska wymieniani są wicemarszałek Senatu Maciej Płażyński (niezrz.) i prezes Stoczni Gdańskiej* Andrzej Jaworski*.

ZACHODNIOPOMORSKIE:

Jako pierwszy start do fotela prezydenckiego w Szczecinie ogłosił Jacek Piechota, którego popierają partie lewicowe. Wolę ubiegania się o urząd prezydenta miasta zadeklarował też eurodeputowany LPR Sylwester Chruszcz. Oficjalnym kandydatem PO jest b. wiceprezydent Szczecina, obecnie bezpartyjny - Piotr Krzystek. Jako ewentualna kandydatka PiS wymieniana jest b. szefowa resortu finansów Teresa Lubińska.

Zachodniopomorska "S" zaproponowała start w wyścigu na prezydenta Szczecina byłemu wicepremierowi Longinowi Komołowskiemu. Kandydatem Unii Polityki Realnej (UPR)
został technik Adam Pik, a dyrektor szczecińskiego Miejskiego Zakładu Komunikacji Jerzy Manduk będzie kandydował jako przedstawiciel bezpartyjnego komitetu wyborczego.

DOLNOŚLĄSKIE:

We Wrocławiu do tej pory start w wyborach zapowiedział obecny prezydent miasta Rafał Dutkiewicz, który wystartuje jako kandydat niezależny. Chce się jednak starać o poparcie PO i PiS. Z listy LPR o tę funkcję będzie ubiegał się prawdopodobnie szef klubu parlamentarnego Ligi - Janusz Dobrosz. Startu nie wyklucza również eurodeputowany Samoobrony Ryszard Czarnecki.

ŚLĄSKIE:

W Katowicach o wybór na trzecią już kadencję będzie ubiegać się obecny prezydent miasta Piotr Uszok, który w poprzednich wyborach wygrał już w pierwszej turze. Zarówno Platforma, jak i PiS bezskutecznie próbowały namówić go do startu ze swoich list. Ostatecznie PO wysunęła kandydaturę katowickiego radnego Tomasza Szpyrki. PiS rozważa zaś wystawienie Michała Lutego - byłego wiceprezydenta Katowic. Kandydat SLD to przewodniczący klubu Sojuszu w Sejmiku Województwa Śląskiego Michał Urban.

W Częstochowie obok obecnego prezydenta Tadeusza Wrony, popieranego przez kilka ugrupowań centroprawicowych, o prezydencki fotel będzie ubiegał się szef częstochowskiego SLD Krzysztof Matyjaszczyk. Kandydatem PiS ma być z kolei poseł tej partii Szymon Giżyński.

WARMIŃSKO-MAZURSKIE:

O powtórny wybór na urząd prezydenta Olsztyna ubiega się jako kandydat niezależny Czesław Jerzy Małkowski. Do rywalizacji z Małkowskim stanie senator PiS Jerzy Szmit. SLD do walki o fotel w olsztyńskim ratuszu wystawił byłego wojewodę warmińsko-mazurskiego Stanisława Szatkowskiego. Kandydatem LPR natomiast został b. wicewojewoda Bogusław Owoc.

PODLASKIE:

Na niecałe trzy miesiące przed planowanymi wyborami samorządowymi, w Białymstoku jest tylko dwóch oficjalnych kandydatów na prezydenta miasta. To Tadeusz Truskolaski - kandydat PO i Janusz Kochan z SLD. Sojusz ogłosił też kandydatów na prezydentów Łomży - Józefa Gajewskiego i Suwałk - b. posła Mieczysława Czerniawskiego. KUJAWSKO-POMORSKIE:

Urząd prezydenta Bydgoszczy chciałaby objąć Teresa Piotrowska - kandydatka PO. O reelekcję zamierza ubiegać się też Konstanty Dombrowicz. Zamiar ubiegania się o urząd prezydenta zgłosiła również liderka lewicowego stowarzyszenia "Nasza Bydgoszcz" Elżbieta Krzyżanowska. Poparcia jej udzieliły także władze miejskie SLD. W sąsiednim Toruniu o reelekcję chce ubiegać się Michał Zaleski.

LUBUSKIE:

Ponowny start na urząd prezydenta Gorzowa Wielkopolskiego rozważa obecny jego włodarz - b. polityk SLD Tadeusz Jędrzejczak. SdPl do walki chce wystawić radnego Stefana Sejwę. w Gorzowie partyjne prawybory na kandydata PO wygrało dwóch polityków: szef lubuskiej Platformy senator Jacek Bachalski oraz szef gorzowskich struktur partii Witold Pahl. Obaj otrzymali równą liczbę głosów. Obu zwycięzców czeka teraz dogrywka.

LUBELSKIE:

W Lublinie jest trzech oficjalnie zgłoszonych kandydatów na prezydenta miasta: Adam Wasilewski z PO, poseł LPR Andrzej Mańka i Marian Kowalski z UPR. Najpoważniejsze szanse na wygraną w tym mieście mają jednak niezgłoszeni jeszcze oficjalnie, ale przygotowujący już swoje kampanie wyborcze - pełniący obecnie tę funkcję Andrzej Pruszkowski, popierany przez PiS, oraz Izabella Sierakowska, którą prawdopodobnie rekomendować będzie koalicja partii lewicowych.

ŚWIĘTOKRZYSKIE:

Urząd prezydenta Kielc przez kolejne 4 lata chce sprawować obecny włodarz miasta - Wojciech Lubawski - lider regionalnego stowarzyszenia Samorząd 2002. Niewykluczone, że poparcia udzielą mu świętokrzyskie oddziały PSL, LPR, PiS i PO. Oficjalne stanowiska w tej sprawie partie mają zająć w najbliższym czasie. Natomiast b. wicewojewoda świętokrzyski Joanna Grzela - to wyłoniona w prawyborach kandydatka SLD.

OPOLSKIE:

O reelekcję w Opolu będzie starał się Ryszard Zembaczyński (PO). Jego przeciwnikiem w wyścigu do prezydenckiego fotela będzie kandydat SLD, b. poseł Andrzej Namysło. W wyborach weźmie też udział Janusz Wójcik - twórca Obywatelskiego Komitetu Obrony Opolszczyzny, który organizował obronę województwa w okresie reformy terytorialnej.

PODKARPACKIE:

Rzeszowem w dalszym ciągu chciałby rządzić jego dotychczasowy prezydent Tadeusz Ferenc. O fotel w rzeszowskim ratuszu walczył będzie z obecnym posłem PiS Andrzejem Szlachtą oraz z kandydatem PO, przedsiębiorcą Markiem Porębą. Rzeszowski przedsiębiorca Kazimierz Rochecki to z kolei kandydat Samoobrony. Swojego startu w wyborach na prezydenta stolicy Podkarpacia nie wyklucza również poseł Jan Bury z PSL. Decyzję w tej sprawie podejmie we wrześniu.

PiS zapowiedział, że udzieli poparcia dotychczasowym prezydentom Tarnobrzega - Janowi Dziubińskiemu i Przemyśla - Robertowi Chomie.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)