Trwa ładowanie...
dh4nijj

Wybory samorządowe. Lech Wałęsa apeluje do młodych

Lech Wałęsa, były prezydent Polski, na kilka dni przed wyborami samorządowymi wystosował apel do młodych ludzi. - Nieuczestniczenie w wyborach to tak, jakbyście pozwolili Lechowi Wałęsie decydować, z kim pójdziecie na randkę - pisze Wałęsa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory samorządowe. Lech Wałęsa apeluje do młodych
(PAP)
dh4nijj

Wałęsa w zamieszczonym na swoim facebookowym profilu wpisie przestrzega młodych ludzi, aby nie pozwolili sobie wmówić, że ich głos nie ma znaczenia. - On waży tyle samo co głos waszych dziadków, rodziców, co mój własny. Nie dopuśćcie, żeby to były ostatnie wybory w wolnej Polsce. Głosujcie na tych kandydatów, którzy nie boją się świata, którzy nie chcą was zamknąć za murem strachu - pisze laureat pokojowej nagrody Nobla.

Zaznacza, że pójście na wybory jest nie tylko obywatelskim obowiązkiem, ale także powiedzeniem sobie: tak, chcę być wolny. Mam siłę.

We wpisie skierowanych do młodych, sięga też do swojej historii. Wspomina w nim czasy, kiedy - jak mówi - w wieku dwudziestu kilku lat sam postanowił zawalczyć o wolność.

- Doprowadziło to do buntu, który w efekcie zmienił świat. Taka była siła zwykłego robotnika z komunistycznej fabryki. Ale doświadczenie niewoli na zawsze pozostawiło we mnie rany. Brak wolności to ciągłe poczucie, że ktoś cię obserwuje. To ten ścisk w brzuchu, że nie wolno ci być sobą, że musisz cały czas udawać przed światem. Wszystko podlega ocenie: jak wyglądasz, z kim się spotykasz, co mówisz, a o czym milczysz. Wkrótce tak się boisz, że sam stajesz się dla siebie strażnikiem więziennym - pisze Wałęsa.

dh4nijj

Jak zaznacza, dlatego on dziś może o sobie z dumą powiedzieć, że jest wolnym człowiekiem, że żyje w wolnym kraju. - Bardzo bym nie chciał, żebyście musieli walczyć o waszą wolność tak jak ja to robiłem, bo za tę walkę płaci się ogromna cenę. Przez prawie trzydzieści lat wolnej Polski nie wszystko nam się udało tak jak marzyliśmy. Popełnialiśmy błędy, ale nigdy nie ograniczaliśmy wolności - dodaje.

Przypomina też młodym, że właśnie dzięki podjęciu wtedy walki o wolność, oni dziś niczym się nie różnią od młodych ludzi z Francji, z Niemiec, z Hiszpanii. - Możecie studiować, pracować, jeździć, podążać za miłością i spełnieniem po całej Europie. Jesteście wolnymi ludźmi (...) Wybierzcie wolność - podsumowuje.

*Autor: KDS *

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dh4nijj

Podziel się opinią

Share
dh4nijj
dh4nijj
Więcej tematów