Trwa ładowanie...
d9l4hxj

Wybory samorządowe bez transmisji z lokali. Z powodu RODO

Państwowa Komisja Wyborcza poinformuje dziś w oficjalnym oświadczeniu, że tegoroczne wybory samorządowe odbędą się bez kamer w lokalach. Nowelizacja prawa wyborczego, którą zaproponowało PiS, nie może wejść w życie z powodu nowego unijnego rozporządzenia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory samorządowe odbędą się bez kamer w lokalach
Wybory samorządowe odbędą się bez kamer w lokalach (WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka)
d9l4hxj

Jak donosi RMF FM, Państwowa Komisja Wyborcza powoła się na zasadę pierwszeństwa prawa unijnego nad prawem krajowym. Bo to jedyne wyjście, by nie złamać przepisów dotyczących ochrony danych osobowych.

Nawet bez przepisów zawartych w RODO wyposażenie wszystkich lokali wyborczych w kamery byłoby bardzo trudne z uwagi na brak pieniędzy, wielomiesięczne przetargi, konieczność sprawdzenia sprzętu oraz zapewnienia bezpieczeństwa. PKW szacuje, że wszystkie zmiany w ordynacji wyborczej mogą kosztować nawet 600 mln złotych. Kwota wzrosłaby o 100 mln, gdyby przeprowadzono również referendum, które zapowiada prezydent Andrzej Duda.

Państwowa Komisja Wyborcza wysłała w tej sprawie list do najważniejszych osób w państwie. Na pismo odpowiedział jedynie prezydent Duda, który spotkał się z szefem komisji Wojciechem Hermelińskim. Prezydent również ma być przeciwnikiem zmian w prawie wyborczym. Jak podaje RMF FM, sprzeciw głowy państwa oraz PKW został zignorowany przez posłów PiS.

d9l4hxj

Zobacz także: Kamiński: prezes PiS ma obsesję na punkcie Lecha Wałęsy

Źródło: RMF FM

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d9l4hxj

Podziel się opinią

Share
d9l4hxj
d9l4hxj
Więcej tematów