Trwa ładowanie...

Wybory samorządowe 2018. Mobilizacja wyborców, tworzą się długie kolejki, aby oddać głos

Brakuje krzeseł i wolnych stolików, wyborcy kreślą krzyżyki podpierając się na parapetach okien, a nawet na ścianach. Chyba wszyscy życzyli sobie wysokiej frekwencji podczas wyborów samorządowych 2018, ale zaczyna zawodzić organizacja. Kolejki to najsłabsza strona tych wyborów.

Share
Wybory samorządowe 2018. Mobilizacja wyborców, tworzą się długie kolejki, aby oddać głos Źródło: Facebook.com, fot: WP.PL
d2q7g2j

Z całej Polski nadchodzą relacje o oblężeniu komisji wyborczych przez osoby chcące oddać głos w wyborach. W skali całej Polski w głosowaniu wzięło udział już prawie 17 proc. uprawnionych osób. Jednak w gminie Nowym Dwór w powiecie sokólskim frekwencja przekroczyła już 30 proc, podobny wynik zanotowano w kilku miejscowościach woj. podlaskiego.

Zwłaszcza w Warszawie uczestnicy głosowań informują o tworzących się kolejkach. - Szkoła nr 70, długa kolejka w korytarzu, osoby w podeszłym wieku nie mają ani jednego krzesła. Ludzie szukają parapetów, by postawić krzyżyki - relacjonuje swój udział w głosowaniu Magdalena Ogórek, publicystka TVP.

Prof. Lena Kolarska-Bobinska, socjolog, była minister nauki i szkolnictwa wyższego, komentuje, że szczególnie w dużych miastach widać mobilizację do udziału w wyborach.

- Ciekaw jestem frekwencji. Rozumiem, że w szczycie dnia, ale na Bielanach kolejka, jakiej tu przy wyborach jeszcze nie widziano. 20-25 minut czekania. A jak u was? - pyta dziennikarz Marcin Wikło.

d2q7g2j

Również Andrzej J. Kozłowski, były menedżer Orlenu pokazał zdjęcie kolejki w komisji wyborczej, gdzie brał udział w głosowaniu. Zwraca uwagę, na ciekawy wątek, że udział w wyborach nie konkuruje ze spędzaniem czasu w galeriach handlowych. 21 października to niedziela, podczas której obowiązuje zakaz handlu.

Problemy z głosowaniem, osób dopisujących się do rejestrów

Wielu wyborców, którzy przyszli do lokalu wyborczego, by oddać głos, zostało odesłanych z kwitkiem. To ludzie, którzy złożyli wniosek o dopisanie się do rejestru wyborców online, przez rządową stronę obywatel.gov.pl.

Do godziny 21.00 trwają wybory samorządowe 2018. Wybranych zostanie 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz prawie 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Państwowa Komisja Wyborcza podała, że do policji wpłynęło zgłoszeń 416 zdarzeń dotyczących naruszenia przepisów kodeksu wyborczego. 238 zdarzeń dotyczyło wykroczeń związanych z uszkodzeniem lub usuwaniem ogłoszeń wyborczych. Trzy osoby zostały zatrzymane w związku z wyniesieniem kart do głosowania czy po awanturach. Jednak nie ma to wpływu na akcję wyborczą, oceniła PKW.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2q7g2j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2q7g2j
Więcej tematów