Wybory prezydenckie 2020. Zarzuty na komisji PE pod adresem Polski
Komisja wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych PE zajęła się praworządnością w Polsce. Raport jej szefa Juana Fernando Lopeza Aguilara mocno uderza w polskie władze. Do krytyki odniósł się minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
23.04.2020 | aktual.: 23.04.2020 13:07
Komisja do spraw wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych Parlamentu Europejskiego (LIBE) omawiała sytuację Polski w zakresie praworządności. W spotkaniu uczestniczył unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders i polski minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Raport w sprawie przygotował szef komisji Juan Fernando Lopez Aguilar.
Hiszpański polityk zwrócił uwagę w zaproszeniu na debatę, że od przyjęcia w Polsce ustawy kagańcowej minęły trzy miesiące. Według Aguilara przepisy wzbudziły powszechne protesty i obawy ze strony przedstawicieli sądownictwa w Polsce i całej Unii Europejskiej oraz organizacji międzynarodowych, środowisk akademickich czy społeczeństwa obywatelskiego.
Szef komisji podkreślił, że w Polsce będą głosowane poprawki do ustawy przed wyborami prezydenckimi 2020. Pod znakiem zapytania stawia prawdziwą kampanię i debatę publiczną oraz koncepcję wolnego, równego, bezpośredniego, tajnego i zgodnego z konstytucją RP głosowania. Wszystko przez to, że do wyborów dojdzie w obliczu pandemii koronawirusa.
Aguilar zauważa, że o ważności wyborów decyduje Izba Dyscyplinarna SN składająca się z sędziów upolitycznionej KRS. Podkreślił, że potrzebne są pilne działania. Hiszpan wskazuje również na to, że obywatele nie mogą w Polsce protestować i gromadzić się publicznie. Za przykład podał dyskusję dotyczącą prawa aborcyjnego.
Przeczytaj również: Koronawirus. Parlament Europejski przyjął rezolucję ws. gospodarki UE, uderza też w Polskę
Do zarzutów odniósł się Zbigniew Ziobro. Minister sprawiedliwości uważa, że "krytyka jest niesprawiedliwa i nieprawdziwa, a Polska nie ma problemów z praworządnością i demokracją". Zapewnił, że zmiany w polskim sądownictwie "mają na celu zapewnienie profesjonalizmu i odpowiednich standardów, które są zgodne z europejskimi wartościami". - Nasze działanie opierają się na konstytucji - podsumował.
Źródło: europa.eu
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl