Trwa ładowanie...
d444f68

Wybory prezydenckie 2020 w cieniu koronawirusa. Jakie szanse na Andrzej Duda. Sondaż

Wszystko wskazuje na to, że mimo stanu epidemii w Polsce, w maju odbędą się wybory prezydenckie. Gdyby tak się stało, najprawdopodobniej miałyby dwie tury. Tak wynika z najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu”. Jakie szanse ma Andrzej Duda?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory prezydenckie 2020. Andrzej Duda z największym poparciem
Wybory prezydenckie 2020. Andrzej Duda z największym poparciem (East News)
d444f68

Wybory prezydenckie mają odbyć się już w maju. Według najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu”, największe szanse na wygraną ma cały czas Andrzej Duda. Cieszy się bowiem poparciem 43,19 proc. badanych. Jednak ta liczba nie wystarczy, by wygrać w pierwszej turze.

Małgorzata Kidawa-Błońska według sondażu może liczyć na 21,13 proc, poparcia. To powoduje, że byłaby rywalką obecnego prezydenta w drugiej turze wyborów.

Władysław Kosiniak-Kamysz uzyskałby 12,96 proc. głosów. Na Roberta Biedronia chce głosować 9,54 proc. ankietowanych, na Szymona Hołownię 8,74 proc., a na Krzysztofa Bosaka 4,44 proc. badanych.

d444f68

Zobacz też: Mimo koronawirusa, wybory bez zmian 10 maja? "To zbrodnia"

Koronawirus w Polsce a wybory prezydenckie. Kaczyński: nie podstaw do przesunięcia wyborów

Cały czas jednak toczy się spór, czy wybory prezydenckie w sytuacji pandemii w ogóle powinny się odbyć. - Jestem przekonany, że w tej chwili nie ma żadnych przesłanek, żeby wprowadzić stan klęski żywiołowej, a tylko wtedy wybory mogą być przełożone. Muszą być przesłanki konstytucyjne, a ich w moim przekonaniu teraz nie ma - mówił prezes PiS w RMF FM. - Administracja rządowa i samorządowa mają konstytucyjny obowiązek podjąć działania, żeby wybory się odbyły, bo zbliżają się już pierwsze terminy - dodał.

d444f68

Przyznał, że dla tych, którzy są kwarantannie trzeba wprowadzić rozwiązania techniczne i prawne, żeby mogli głosować w wyborach.

Stwierdził także, że najbardziej pokrzywdzony jest obecny prezydent, ponieważ nikt nie ma takiego kontaktu z ludźmi jak on i on przyciąga najwięcej ludzi. - Utracił coś, co jest jego niezwykle mocną stroną. W normalnej sytuacji dziś odbyłby już setki spotkań i z pewnością byłby one bardzo udane - uznał Kaczyński.

Koronawirus na świecie. Mapa zagrożenia

W internecie dostępna jest mapa, która pokazuje, jaka jest skala problemu i dokąd już dotarł wirus. Interaktywna mapa dostępna jest TUTAJ.

d444f68

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

d444f68

Podziel się opinią

Share

d444f68

d444f68
Więcej tematów