Koronawirus na świecie. Współpracownik wiceprezydenta USA jest zakażony
Członek biura wiceprezydenta USA jest zakażony koronawirusem. To kolejna osoba z otoczenia amerykańskiego establishmentu, której test na obecność SARS-CoV-2 okazał się "pozytywny".
21.03.2020 07:09
"W piątek wieczorem zostaliśmy powiadomieni, że członek biura wiceprezydenta uzyskał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa” - przekazała w oświadczeniu sekretarz prasowa Mike'a Pence'a. "Ani prezydent Trump, ani wiceprezydent Pence nie mieli bliskiego kontaktu z tą osobą. Dalsze śledzenie kontaktów tej osoby jest prowadzone zgodnie z wytycznymi Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom" (CDC)" - dodała Katie Miller.
Sztab wiceprezydenta USA zaznacza że nie ma obecnie planów, aby Mike Pence poddał się testowi na obecność SARS-CoV-2. Pracownik Republikanina dołączył do "rosnącej listy z Białego Domu oraz personelu Kongresu, których wynik koronawirusa okazał się pozytywny od czasu globalnego wybuchu epidemii w Stanach Zjednoczonych" - donoszą media zza Oceanu.
Przypomnijmy, że zastępca Donalda Trumpa przewodzi grupie zadaniowej Białego Domu, która została utworzona w celu zwalczania pandemii koronawirusa w USA. Od ponad tygodnia w Stanach Zjednoczonych obowiązuje stan wyjątkowy, do którego nawoływali zarówno Demokraci, jak i rządzący Republikanie. Jak szacuje dziennik "New York Times", na zwalczanie pandemii koronawirusa USA przekaże około 40 mld dolarów.
Sam Donald Trump kilka dni temu przeszedł testy na obecność koronawirusa, choć od początku zapewniał, że "czuje się dobrze" i nie zamierza tego robić. Dokonał tego dopiero pod presją dziennikarzy i opinii publicznej - wynik okazał się negatywny.
Blisko 19 tysięcy osób zostało zakażonych SARS-CoV-2 za Oceanem - przekazuje CNN, powołując się na dane z systemu opieki zdrowotnej. Co najmniej 258 zmarło na COVID-19.
Zobacz także
Chorobę COVID-19 wywołuje koronawirus (SARS-CoV-2). Po raz pierwszy zdiagnozowano ją w grudniu, w chińskiej prowincji Hubei, ze stolicą w mieście Wuhan. Do głównych objawów choroby należą gorączka, suchy kaszel, ogólne zmęczenie i spłycony oddech. Od 11 marca Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje koronawirusa jako pandemię.
W drugiej połowie marca liczba chorych na koronawirusa we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech i Francji stała się wyższa niż w Chinach. W Polsce w związku z pandemią obowiązuje stan epidemii. Do sobotniego poranka zakażonych koronawirusem zostało ponad 275 tys. osób na całym świecie. Niecałe 90 tys. pacjentów wyzdrowiało, zmarło ponad 11 tys.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl