Trwa ładowanie...

Wybory prezydenckie 2020. Rafał Trzaskowski kandydatem? "Nie wszystkim w PO podoba się ten pomysł"

Obóz władzy już szykuje polityczną amunicję przeciwko włodarzowi Warszawy. Wedle nieoficjalnych informacji, Rafał Trzaskowski ma zastąpić Małgorzatę Kidawę-Błońską i wystartować w wyborach prezydenckich. Decyzja w tej sprawie ma zostać ogłoszona w piątek. Jednak nie wszyscy w Platformie Obywatelskiej są entuzjastami tego pomysłu.

Wybory prezydenckie 2020. Rafał Trzaskowski kandydatem? "Nie wszystkim w PO podoba się ten pomysł"Źródło: NurPhoto via Getty Images
d2k0699

Środa, 13 maja. Trwa posiedzenie Senatu. W przerwie obrad w gabinecie wicemarszałka Bogdana Borusewicza zbierają się senatorowie Platformy Obywatelskiej. Dyskutują o wyborach prezydenckich. A ściślej – o wymianie kandydatki PO, Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, na kogoś innego.

Pada nazwisko Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy. Jednak ewentualna kandydatura tego polityka budzi pewne obawy u jego partyjnych kolegów z Senatu. – Jego zaangażowanie w promocję środowisk LGBT będzie dla Platformy problematyczne, PiS znów tym będzie grało – taka uwaga pada podczas dyskusji.

Wśród senatorów jest pewien sceptycyzm wobec Trzaskowskiego: według części z nich to marszałek Tomasz Grodzki albo europoseł Radosław Sikorski powinni zastąpić Małgorzatę Kidawę-Błońską i wystartować w wyborach prezydenckich. Taka też sugestia pada następnego dnia z ust jednego z senatorów PO, Marcina Bosackiego, w TVN24.

d2k0699

Senatorowie PO nie mają jednak większego wpływu na decyzje najważniejszych osób z zarządu partii. A ten – już w piątek – najprawdopodobniej zdecyduje, że to Rafał Trzaskowski będzie kandydatem Platformy na prezydenta Polski.

Przedstawiciele PO z izby wyższej mieli rację w jednym: PiS będzie wykorzystywało wygodne dla siebie tematy, którymi można uderzać w obecnego włodarza stolicy.

Zobacz też: Wybory 2020. Nie będzie wymiany Roberta Biedronia. Polityk Lewicy tłumaczy, z czego wynikają spadki w sondażach

Wybory prezydenckie. Rafał Trzaskowski pod ostrzałem

Jednym z nich jest Deklaracja LGBT+, którą podpisał swego czasu prezydent Warszawy, za co był mocno krytykowany przez środowiska konserwatywne. Rafał Trzaskowski wielokrotnie uczestniczył także w Paradach Równości w Warszawie. I mimo że polityk ten od zawsze prezentował dość liberalne – wielu powie, że po prostu normalne – poglądy, to PiS wypomina mu to do dzisiaj.

d2k0699

"Rafał Trzaskowski dał się przez 1,5 roku poznać widowni ogólnopolskiej: Kartą LGBT, awarią Czajki, 'Strefą Relaksu' oraz niespełnianiem obietnic. Pamiętamy też taśmę, słynną ławeczkę etc. Będzie ciekawie" – napisał na Twitterze wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, poseł ze stolicy, który był głównym sztabowcem Patryka Jakiego w kampanii prezydenckiej w Warszawie w 2018 r. Rafał Trzaskowski wygrał wtedy wybory samorządowe z kandydatem PiS w cuglach – już w pierwszej turze.

Dlatego Trzaskowski jest do dziś jednym z najbardziej krytykowanych polityków PO przez przedstawicieli obozu władzy. Te ataki nasilą się już wkrótce, a PiS już teraz szykuje polityczną amunicję. – Będzie walka – zapowiada poseł Kaleta.

Małgorzata Kidawa-Błońska wycofuje się z wyścigu o prezydenturę. Rafał Trzaskowski następcą?

Przypomnijmy: w Wirtualnej Polsce pisaliśmy w czwartek o tym, iż Małgorzata Kidawa-Błońska zrezygnuje z ubiegania się o prezydenturę w Polsce.

d2k0699

– Skoro będą nowe wybory prezydenckie, to będzie nowa rekomendacja, nowe potwierdzenie kandydatury. Więc te decyzje są przed nami – zapowiadał przed kilkoma dniami przewodniczący PO Borys Budka.

Najpoważniejszym dziś "kandydatem na kandydata" jest – jak słychać nieoficjalnie – Rafał Trzaskowski.

– Rafał zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji – mówił nam kilka dni temu jeden z polityków PO, gdy Trzaskowski był jeszcze na etapie "sondowania" przez polityków jego partii.

Czy zgodzi się kandydować? Okaże się w piątek. Wtedy – o 10:00 – ma się zebrać zarząd Platformy Obywatelskiej.

d2k0699

Wybory 2020. Małgorzata Kidawa-Błońska nie chciała rezygnować, a Rafał Trzaskowski kandydować

Już dziś jednak wiadomo, że Małgorzata Kidawa-Błońska, od kilku miesięcy kandydatka Koalicji Obywatelskiej na prezydenta, wycofuje się z wyścigu o Pałac.

Głównym powodem są fatalne sondaże i powszechna świadomość, że nie ma ona szans w prezydenckim starciu. Analizy dotyczące Trzaskowskiego – zlecane przez PO – mówią zaś, że ma on najlepsze notowania ze wszystkich polityków Platformy, którzy mogą wziąć udział w prezydenckim wyścigu.

"Małgorzata Kidawa-Błońska jest najlepszą kandydatką opozycji. Będzie bardzo dobrym prezydentem Polski" – mówił jeszcze nie tak dawno włodarz Warszawy.

Teraz – według informacji Wirtualnej Polski – Kidawa-Błońska ma być – jak ujmuje to jeden z polityków – "sfrustrowana" i "rozgoryczona" sytuacją, w jakiej się znalazła. – Do samego końca nie chciała rezygnować ze startu, walczyła o swoją kandydaturę – mówią w Platformie Obywatelskiej.

d2k0699

Jak słyszymy, władze Platformy już wysłały do partyjnych struktur wytyczne co do zbiórki podpisów pod nowym kandydatem PO. W partii ma być pełna mobilizacja, bo czas na zbiórkę będzie mocno ograniczony – ze względu na krótkie terminy wyborcze. O tych decydować będzie marszałek Sejmu, zależna od woli politycznej kierownictwa PiS.

Start nowego kandydata PO w wyborach, które odbędą się pod koniec czerwca albo w lipcu, umożliwi nowa ustawa dotycząca prawa wyborczego. Umożliwi ona start "starych" kandydatów (już zarejestrowanych), a także nowych, o ile ci zdołają zebrać 100 tys. podpisów i zarejestrować komitet.

W tej chwili ustawa znajduje się w Senacie, gdzie większość ma Platforma, Lewica i PSL. Wedle informacji WP, Senat – ze względu na zmianę kandydata przez PO – ma przyspieszyć prace nad ustawą uchwaloną w tym tygodniu w Sejmie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2k0699
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2k0699
Więcej tematów