Trwa ładowanie...
d413f22

Wybory prezydenckie 2020. PKW o frekwencji. "W normalnych czasach byłaby rekordowa"

Wybory prezydenckie 2020. Takiego głosowania jeszcze nie było. Polacy wybiorą głowę państwa w reżimie sanitarnym z powodu pandemii koronawirusa. O organizacji wyborów mówiła Magdalena Pietrzak z Krajowego Biura Wyborczego. Z kolei Sylwester Marciniak z Państwowej Komisji Wyborczej powiedział, że "w normalnych czasach frekwencja byłaby rekordowa".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory prezydenckie. Na zdjęciu Magdalena Pietrzak z KBW i Sylwester Marciniak z PKW
Wybory prezydenckie. Na zdjęciu Magdalena Pietrzak z KBW i Sylwester Marciniak z PKW (PAP)
d413f22

Magdalena Pietrzak była gościem w Polsat News. Szefowa Krajowego Biura Wyborczego była pytana o organizację wyborów prezydenckich 2020, które zaplanowano na niedzielę. Głosowanie będzie odbywać się w reżimie sanitarnym z powodu pandemii koronawirusa. Pietrzak zwróciła uwagę wyborców, by zabrali do lokali wyborczych własne długopisy i rękawiczki. Zaapelowała również o głosowanie jak najwcześniej, by uniknąć kolejek.

- W lokalach będą długopisy, które zostaną zdezynfekowane, ale zawsze bezpieczniej jest mieć swój. Będą też płyny do dezynfekcji przy wejściu - tłumaczyła przewodnicząca KBW. Dodała, że "każdy członek komisji będzie miał maseczkę, mają też przyłbice, są wyposażeni w środki do dezynfekcji".

Jednocześnie zaznaczyła, że członkowie komisji wyborczych nie będą mieli mierzonej temperatury przed rozpoczęciem głosowania. - Nie ma takich procedur - powiedziała Magdalena Pietrzak.

d413f22

Zobacz też: Wybory 2020. Zaświadczenie o prawie do głosowania - PKW

Podczas rozmowy pojawiła się również kwestia powodzi, które pojawiły się w weekend w niektórych miejscach w Polsce. Najgorzej jest na Podkarpaciu.

- To jest siła wyższa. Będziemy reagować na bieżąco. Jesteśmy w kontakcie z przedstawicielami władz w terenie. Już w dwóch przypadkach przenieśliśmy siedziby Obwodowych Komisji Wyborczych, bo lokale były zalane. Kodeks wyborczy przewiduje takie sytuacje - powiedziała Magdalena Pietrzak.

d413f22

Wybory prezydenckie 2020. Jaka będzie frekwencja?

Z kolei szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak był pytany na antenie TVP Info o to, jaka będzie frekwencja w przypadku wyborów prezydenckich 2020. Marciniak wskazał, że jest ona z reguły wyższa niż w przypadku wyborów parlamentarnych, czy samorządowych. Zazwyczaj przekracza 50 proc.

- Od 2015 roku mamy tendencję zwyżkową - powiedział przewodniczący PKW. Zwrócił uwagę, że jest epidemia koronawirusa. - W normalnych czasach byłaby rekordowa (frekwencja - przyp. red.) - dodał

Wybory prezydenckie 2020. Głosowanie w niedzielę

Wybory prezydenckie zaplanowano na 28 czerwca. W zdecydowanej większości gmin głosować będzie można zarówno w sposób tradycyjny - przy urnach wyborczych, jak i korespondencyjnie. W dwóch gminach: Baranów (Wielkopolska) i Marklowice (Śląsk) wybory prezydenckie przeprowadzane są wyłącznie korespondencyjnie, z wyjątkiem jednego obwodu głosowania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Polsat News/TVP Info

d413f22

Podziel się opinią

Share

d413f22

d413f22
Więcej tematów