Trwa ładowanie...
d48le6f

Wybory prezydenckie 2020. Osobliwa teoria dotycząca wyboru daty

Elżbieta Witek wytłumaczyła, dlaczego jako datę wyborów wybrała 10 maja. Argumentacja marszałek Sejmu jednak nie wszystkich przekonuje. Stowarzyszenie "Młodzi Demokraci" związane z PO znalazło odniesienie do terminu w Biblii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Elżbieta Witek ogłosiła, że wybory prezydenckie odbędą się 10 maja
Elżbieta Witek ogłosiła, że wybory prezydenckie odbędą się 10 maja (East News, Fot: Jan Bielecki)
d48le6f

"Nie to, że się czepiamy, bo to pewnie przypadek" - uprzedzają na początku nowego wpisu na Twitterze członkowie "Młodych Demokratów". Po czym zwracają uwagę na to, że w jednym z psalmów, który zostanie odczytany czy wyśpiewany w kościołach 10 maja, jest mowa o "prawie i sprawiedliwości".

Tym samym sugerują, że data wyborów prezydenckich, którą w środę ogłosiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek, nie jest przypadkowa. "Żebyście się nie zdziwili" - czytamy we wpisie.

"Młodzi Demokraci" są stowarzyszeni z Platformą Obywatelską.

d48le6f

ZOBACZ: "Absolutny skandal!". Bogdan Zdrojewski o decyzji Andrzej Dudy

To nie pierwszy taki "zbieg okoliczności". Psalm 33. został odczytany również 21 października 2018 r., w dniu wyborów samorządowych. - Nie można przesadzać w pewnych kwestiach. Jeżeli by się okazało, że jest to pieśń, którą się normalnie, tradycyjnie wykonuje w kościołach, to trudno to wiązać z datą niedzielną - mówił wtedy Wojciech Hermeliński, ówczesny szef Państwowej Komisji Wyborczej.

Co więcej, 6 sierpnia 2015 r., w dniu zaprzysiężenia Andrzeja Dudy na prezydenta, w kościołach wybrzmiał psalm z frazą: "Prawo i sprawiedliwość podstawą Jego tronu".

d48le6f

Wybory prezydenckie 2020. Kulisy wyboru daty

Przypomnijmy, że Witek długo zastanawiała się nad datą. - Pierwotnie miałam na myśli zupełnie inną datę - 17 maja - przyznała. Zmieniła zdanie, bo prosiła o to ambasada polska w Rzymie.

- To mi rzeczywiście umknęło wcześniej, kiedy na myśl wpadła mi ta data 17., że w Watykanie będą hucznie obchodzone uroczystości związane z setną rocznicą urodzin Jana Pawła II. Tam będą tysiące pielgrzymów, także z Polski - wyjaśniła.

Przeczytaj również: Wybory prezydenckie 2020. Polacy zabrali głos ws. wykształcenia kandydatów

d48le6f

Odpowiedziała też opozycji, która zarzuca jej zwlekanie z ogłoszeniem terminu wyborów. Jak podkreśliła, zmieściła się w czasie.

Przypomnijmy, że udział wyborach prezydenckich zadeklarowali: Andrzej Duda (PiS), wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Robert Biedroń (Wiosna), Krzysztof Bosak (Konfederacja) oraz Szymon Hołownia (niezależny).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d48le6f

Podziel się opinią

Share
d48le6f
d48le6f
Więcej tematów