Trwa ładowanie...

Wybory prezydenckie 2020. Jarosław Gowin: rozpoczynamy konsultacje propozycji zmian w konstytucji

Były wicepremier Jarosław Gowin, lider Porozumienia podtrzymał poparcie dla pomysłu zmiany w konstytucji, która zakłada wydłużenie kadencji prezydenta RP do siedmiu lat, bez możliwości reelekcji. - Odpowiedzialność polityków wymaga poparcia zmian, które proponujemy - stwierdził Gowin. I zapowiedział rozpoczęcie konsultacji z przedstawicielami wszystkich klubów.

Wybory prezydenckie 2020. Jarosław Gowin: rozpoczynamy konsultacje propozycji zmian w konstytucjiŹródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d21lfn8
d21lfn8

Na stronie sejmowej zawisł projekt zmiany konstytucji autorstwa Porozumienia - poinformował lider tego ugrupowania, były wicepremier Jarosław Gowin. -
Zawiera on jedną systemową zmianę: wydłużenie kadencji prezydenta do siedmiu lat, bez możliwości reelekcji. To najlepszy sposób na rozwiązanie dylematu, jakim jest zbliżający się termin wyborów prezydenckich - dodał.

- Wybory 10 maja nie mogą się odbyć - stwierdził Gowin. Dodał, że skoro rządzący nie chcą wprowadzić stanu nadzwyczajnego, to jedynym rozwiązaniem zgodnym z prawem jest zmiana konstytucji. - My proponujemy rozwiązanie, które ma charakter systemowy, a jednocześnie przesuwa wybory na okres, który zdaniem wszystkich ekspertów, naukowców, epidemiologów jest już okresem bezpiecznym - stwierdził.

d21lfn8

- Wraz z moimi współpracownikami rozpocznę dzisiaj konsultacje z przedstawicielami wszystkich klubów i partii w Sejmie, zarówno przedstawicielami rządu jak i opozycji. Będziemy przekonywać, że historyczna chwila i ogromna skala odpowiedzialności nas, polityków, niezależnie czy reprezentujemy obóz rządowy czy opozycję, wymaga wzniesienia się ponad partykularne interesy i wymaga poparcia w rozwiązaniach, które proponujemy - oświadczył Gowin. - Obowiązkiem całej klasy politycznej jest szukanie dobrego porozumienia - dodał były wicepremier.

Jarosław Gowin podał się do dymisji 6 kwietnia. Jak tłumaczył na konferencji prasowej uczynił to, gdy PiS odrzucił poprawkę do ustawy o głosowaniu korespondencyjnym wprowadzającą trzymiesięczne vacatio legis.

Rezygnacja z funkcji wicepremiera i ministra nauki i szkolnictwa wyższego miała także związek z brakiem poparcia przez opozycję propozycji zmian w konstytucji, zakładających wydłużenie kadencji prezydenta Andrzeja Dudy o 2 lata.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

d21lfn8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21lfn8
Więcej tematów