Trwa ładowanie...

Wybory parlamentarne. Tak Jarosław Kaczyński pilnuje przekazu. Prezes sztorcuje ministrów i posłów PiS

Wybory parlamentarne tylko dla tych, którzy podporządkują się linii komunikacyjnej wyznaczonej przez prezesa PiS. Jarosław Kaczyński pilnuje przekazu swojej partii. – Gdy ktoś coś głupiego palnie w mediach, prezes interweniuje – przyznaje nasz rozmówca z formacji rządzącej.

Wybory parlamentarne. Tak Jarosław Kaczyński pilnuje przekazu. Prezes sztorcuje ministrów i posłów PiSŹródło: East News, fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
d28mqc1
d28mqc1

Początek tygodnia.

Europoseł PiS Adam Bielan – uchodzący za wciąż bliskiego współpracownika Jarosława Kaczyńskiego – udziela wywiadu w telewizji publicznej. Najwyraźniej czuje się swobodnie, bo zaczyna grozić samorządom: "Jeżeli prezydenci kolejnych miast konfliktują się z rządem, tak się dzieje choćby w przypadku Warszawy czy Gdańska, trudno się dziwić, że później do tych miast nie będą trafiać wielkie inwestycje rządowe" – oznajmia.

Wypowiedź byłego wicemarszałka Senatu wywołuje burzę.

Oburzają się politycy opozycji, larum podnoszą dziennikarze: wszak jeden z kluczowych polityków Zjednoczonej Prawicy – znany z raczej dość łagodnego usposobienia – właściwie wprost "szantażuje" samorządy. Tym, że jeśli te nie będą podporządkowywać się ślepo decyzjom rządu i nie będą go wspierać w działaniach, zostaną pozbawione pieniędzy z budżetu państwa. Taka była powszechna interpretacja komentatorów i polityków.

Wybory parlamentarne. Rządzący odpowiadają na #szóstkęSchetyny. "To nie jest żaden program"

Wybory parlamentarne. Prezes przecina

Słowa te mogłyby zadziałać na szkodę partii rządzącej.

Dlatego Kaczyński postanawia przeciąć spekulacje. W wywiadzie dla PAP oświadcza: "To jest daleko idące nieporozumienie. Nie rozumiem tych słów europosła Bielana".

PAP
Źródło: PAP, fot: Jakub Kamiński

Wybory parlamentarne. Prezes sztorcuje

Rozmówca z PiS: – Nie było przypadkiem, że dziennikarz PAP zapytał akurat o tę kwestię. Pewnie miał o to zapytać.

d28mqc1

Prezes nieoczekiwanie wcielił się w rolę obrońcy samorządów. Jak wyjaśniał w wywiadzie: "W tych miastach są przecież duże inwestycje rządowe. Nam zależy na mieszkańcach tych miast, a nie na ich władzach. Zależy nam na polityce zrównoważonego rozwoju i na tym wszystkim, co z niej wynika. To będzie określało, czy dla tych miast będą środki, a nie to, czy jakiś prezydent miasta z naszego punktu widzenia postępuje dobrze czy źle".

Polityk PiS: – Język na tym etapie kampanii ma być spokojny. Nie ma co rozniecać politycznych emocji. Nie chcemy walczyć z samorządami, to jest bzdura kreowana przez opozycję. A takie niepotrzebne słowa, jak te Bielana, dają naszym przeciwnikom paliwo do ataku.

Czy w ostatnim czasie prezes PiS musiał interweniować także w innych przypadkach?

d28mqc1

Z centrali PiS słyszymy sugestie, że tak. Rozmówca WP: – Reakcja na słowa wiceministra Stanisławka o tym, że uczniowie z podwójnego rocznika mogą sobie poszukać szkoły za granicą, była błyskawiczna.

Jak słyszymy od współpracowników Jarosława Kaczyńskiego, prezesowi zdarza się "upominać" nawet członków rządu. – Może zadzwonić absolutnie do każdego, w każdej chwili – mówi nam człowiek znający tryb pracy lidera PiS.

d28mqc1

A jeśli delikwent coś przeskrobie, coś głupiego palnie, to – opowiada polityk PiS – jest przez prezesa przywoływany do porządku.

– Prezes zna wypowiedzi w mediach polityków naszej partii, nic mu nie umknie. Jeśli ktoś jest za cwany, psuje nasz przekaz, jest upominany, oczywiście nie zawsze przez samego Kaczyńskiego, raczej przez pośredników – słyszymy.

Prawdą jest to, o czym pisała "Gazeta Wyborcza" – że posłowie mają się pilnować, co mówią i piszą.

d28mqc1

Elementem tej "szlifującej kanty" taktyki jest także zapowiedź prezesa PiS, że jego partia przygotuje jakąś bliżej nieokreśloną "propozycję" dającą szansę na wyciszenie emocji politycznych w Polsce.

Nikt z opozycji nie wierzy jednak, że taka propozycja padnie.

Tak czy inaczej, najbliższy, wakacyjny miesiąc w polityce ma być spokojny.

Prawdziwa, ostra kampania – jak zapowiadają sztabowcy obu największych partii – zacznie się dopiero we wrześniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d28mqc1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28mqc1
Więcej tematów