Trwa ładowanie...
d2ptt8n

Wybory parlamentarne 2019. Program wyborczy PiS i "hat-trick Kaczyńskiego". Stoi za tym Piotr Agatowski

Poznaliśmy nazwisko człowieka, bez którego hat-tricku Jarosława Kaczyńskiego by nie było. To Piotr Agatowski, jedna z najważniejszych postaci na zapleczu obozu władzy. Tajemniczy PR-owiec, który za setki tysięcy złotych przeprowadza dla PiS owiane już legendą badania i sondaże.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Andrzej Duda, Jarosław Kaczyński i Beata Szydło. Z liderami PiS współpracuje od lat Piotr Agatowski.
Andrzej Duda, Jarosław Kaczyński i Beata Szydło. Z liderami PiS współpracuje od lat Piotr Agatowski. (East News, Fot: Tomasz Paczos/Fotonova)
d2ptt8n

7 września, najważniejsza konwencja programowa Zjednoczonej Prawicy tej kampanii. Na scenę w rytm bojowej muzyki wchodzi prezes PiS. Znów "wywraca stolik": ogłasza kluczowe punkty programowe na wybory 13 października, nazywa to ‘hat-trickiem Kaczyńskiego’. Określenie się przyjmuje, PiS ponownie na wiele dni zdominuje debatę publiczną i nada ton kampanii.

Osoba z zaplecza kampanijnego partii: – Wyższa płaca minimalna, jeszcze większy zwrot ku emerytom, ukłon w kierunku rolników – wszystkie te propozycje to wynik nie tylko zmysłu prezesa, rozmów z ludźmi w terenie, ale także – a może przede wszystkim – efekt wielomiesięcznych badań fokusowych i nie tylko, które na nasze zlecenia przeprowadza Agatowski. Wiemy dzięki nim, które potrzeby społeczne są najbardziej palące, lokalizujemy je i przekładamy na program. Oczywiście z głową. Są one sprofilowane także pod konkretne grupy elektoratów. I to działa.

d2ptt8n

CZYTAJ TEŻ: Nowy spot PiS. Jarosław Kaczyński twarzą nowego etapu kampanii

Kobiecy zmysł

Jeśli trzymać się piłkarskiej retoryki, można powiedzieć, że Agatowski przy ‘hat-tricku’ prezesa był asystującym, pomocnikiem. Wypuścił Kaczyńskiemu piłkę na puste pole, a liderowi PiS wystarczyło "dołożyć nogę" i strzelić. Kaczyński – jak zwykle od pięciu lat – znów trafił w oczekiwania społeczne.

d2ptt8n

Ale – jak słyszymy – sama nazwa ‘hat-trick Kaczyńskiego’ nie była pomysłem Agatowskiego. Ani nawet nikogo z najbliższego otoczenia prezesa. Za określeniem tym – ujawnia zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel – stoi kobieta.

– Lwia część poprzednich haseł to ten sam kobiecy zmysł – przyznaje dyrektor biura Jarosława Kaczyńskiego i kandydat na posła ziemi radomskiej.

Mistrzowie ceremonii

Jedną z ważniejszych postaci na kampanijnym zapleczu PiS jest Anna Plakwicz, która działa w duecie z Piotrem Matczukiem. To oni stoją za pomysłami i organizacją wizualną najbardziej udanych i wysoko ocenianych konwencji Zjednoczonej Prawicy. Plakwicz i Matczuk między innymi – jak słyszymy – byli pomysłodawcami debaty na jednej z ostatnich konwencji w trio Beata Szydło-Mateusz Morawiecki-Piotr Gliński, co było pomysłem – jak na warunki polskich kampanii – nowatorskim.

d2ptt8n

Ten duet także – mówią nam w PiS – zainspirował powstanie ocenianego jako jeden z najlepszych spotów Prawa i Sprawiedliwości, z młodym zwolennikiem tej partii w roli głównej (można go obejrzeć poniżej).

Milion na badania

Duet Plakwicz-Matczuk odegrał ogromną rolę w zwycięskich dla PiS kampaniach w 2015 r. To wtedy przy liderach partii pojawia się Piotr Agatowski.

d2ptt8n

Kim jest? Krakowskim znajomym Andrzeja Dudy (współpracowali już w kampanii przed wyborami do PE w 2014 r.).

To tajemnicza postać – nie udziela wywiadów, unika rozgłosu, a w agencjach fotograficznych nie ma jego zdjęć. Po raz pierwszy zrobiło się o nim głośno po debacie prezydenckiej, podczas której Andrzej Duda postawił na pulpicie Bronisława Komorowskiego proporczyk PO. Pomysł z flagą podsunął właśnie Agatowski.

"Newsweek" pod koniec 2016 r. ujawnił, że Agatowski od grudnia 2015 roku współpracował z głową państwa. Jego nazwiska jednak próżno szukać na liście oficjalnych doradców. Spin doktor doradzał prezydentowi za pośrednictwem swojej działalności gospodarczej PA-Marketing Group zarejestrowanej w niewielkiej miejscowości Bejsce w województwie świętokrzyskim. Firma – jak pisał tygodnik – miała stałą umowę z Centrum Obsługi Kancelarii Prezydenta. Na jej mocy Agatowski dostawał co miesiąc 10 tys. zł netto. Dodatkowo na przełomie lat 2015-2016, czyli w szczycie awantury o Trybunał Konstytucyjny, jego firma wystawiła prezydenckiej administracji dwie dodatkowe faktury w sumie na ponad 34 tys. zł.

Wcześniej, przed wyborami w 2015 r., Agatowski wspierał nie tylko przyszłego prezydenta, ale także przyszłą premier Beatę Szydło. Jak mówią w PiS, to on jest PR-owym mózgiem tzw. pozytywnych kampanii PiS.

d2ptt8n

Jak wynika ze sprawozdań w Państwowej Komisji Wyborczej, PiS zapłacił za usługi Agatowskiemu w 2018 r. ponad 800 tys. zł. Czyli partia rządząca wydała w jeden rok na badania, które przeprowadza PR-wiec, mniej więcej milion złotych. To najwięcej ze wszystkich partii.

– Na tym żadna poważna, wielka partia nie powinna oszczędzać – mówi nam człowiek z PiS działający przy kampanii.

Jak słyszymy, "zwycięskiej drużyny się nie zmienia", a Agatowski ma działać dla PiS dalej. Dotąd nie poniósł porażki.

Doradca Tuska się nie sprawdził

Podczas gdy partia rządząca zadowolona jest ze współpracy ze swoimi spin doktorami i czerpie z niej garściami, tak po stronie opozycji bywa z tym różnie.

d2ptt8n

Jak się dowiadujemy, niedawno ze współpracy z "legendarnym" doradcą Donalda Tuska, Igorem Ostachowiczem, zrezygnował Grzegorz Schetyna.

– Nie kleiło się, więc sobie podziękowali – słyszymy w Platformie.

CZYTAJ TEZ: Źródła WP: Ostachowicz doradza Schetynie. "Doradca Tuska 'wypożyczony' na kampanię". Jest pierwsze zdjęcie

Współpraca Ostachowicza ze Schetyną długo owiana była tajemnicą. Jak pisaliśmy w WP, w czerwcu panowie zaczęli się pokazywać publicznie. Ostachowicz odpowiadał m.in. za część przekazu w przemówieniach lidera PO.

– Skoro Tusk "wypożycza" Schetynie swojego najpoważniejszego doradcę, to znaczy, że PO rzuca na wybory wszystkie siły – twierdził wtedy nasz rozmówca z Platformy.

Jak napisał wówczas jeden z radnych PO, zamieszczając zdjęcie Schetyny z Ostachowiczem: "Wybory do Europarlamentu wygrał PiS, ale mówiąc językiem sportu, rewanż jesienny może wygrać zjednoczona opozycja - z Grzegorzem Schetyną, liderem konsolidującym opozycję, i takimi strategami jak Piotr Borys i Igor Ostachowicz."

Dziś nie ma ani "zjednoczonej opozycji", ani Igora Ostachowicza. A w badaniach sondażowych PiS zdecydowanie wygrywa. Nie tylko tych, które samo zleca.

Michał Wróblewski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2ptt8n

Podziel się opinią

Share

d2ptt8n

d2ptt8n
Więcej tematów