Trwa ładowanie...
d1s4zji

Wybory parlamentarne 2019. Poznamy kolejne nazwiska z list PiS

Przy ul. Nowogrodzkiej, w siedzibie PiS, od godziny 15:00 trwa posiedzenie Komitetu Politycznego partii. Ścisłe kierownictwo z Jarosławem Kaczyńskim na czele decyduje, kto znajdzie się na listach PiS na nadchodzące wybory parlamentarne 2019.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory parlamentarne 2019. Jarosław Kaczyński ma ostatnie słowo przy zatwierdzaniu list PiS
Wybory parlamentarne 2019. Jarosław Kaczyński ma ostatnie słowo przy zatwierdzaniu list PiS (East News, Fot: Andrzej Iwańczuk/Reporter)
d1s4zji

Ryszard Terlecki, szef klubu i wicemarszałek Sejmu zapowiedział, że we wtorek zapadnie decyzja co do kształtu całych list. To oznacza wybór aż 20 kandydatów na posłów w każdym z 41 okręgów wyborczych oraz 100 potencjalnych senatorów. Łącznie kierownictwo PiS musi więc zatwierdzić 879 nazwisk (41 liderów okręgów zostało już ogłoszonych przed dwoma tygodniami) i ich kolejność na listach.

Radosław Fogiel i Krzysztof Sobolewski, bliscy współpracownicy prezesa PiS, podkreślają jednak, że wtorkowe posiedzenie komitetu politycznego partii zapewne nie wyłoni wszystkich kandydatów. - Zakładamy optymistycznie, że to będzie tydzień, ale tak dla bezpieczeństwa ten horyzont dwóch tygodni jeszcze sobie zostawimy - mówił Fogiel w radiowej Trójce.

Wybory parlamentarne 2019. Nowe twarze na listach PiS

- Na listach będą dotychczasowi parlamentarzyści, którzy sprawdzili się w bojach i mają za sobą wyborców. Będą też nowi ludzie. Będzie to lista śmierci. Będzie ostra rywalizacja, ale liczy się efekt końcowy - stwierdził Sobolewski w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

d1s4zji

Zobacz też: Wybory parlamentarne 2019. "Jedynki" PiS. Pełna lista nazwisk i okręgów

Obaj wystartują w wyborach. Jak donosi reporter Wirtualnej Polski, Fogiel ma znaleźć się za plecami Marka Suskiego w okręgu radomskim. Sobolewski - ku zaskoczeniu miejscowych działaczy - został liderem okręgu rzeszowskiego.

Wybory parlamentarne 2019. Kto decyduje o nazwiskach na listach PiS?

Mimo wieloletniej działalności partyjnej, przez wyborców mogą być postrzegani jako nowe twarze. Obaj są młodzi (odpowiednio 41 i 37 lat) i mają być częścią wymiany pokoleniowej w PiS.

d1s4zji

Mobilizacja jest tym wyższa, że każdy z pracujących dziś w Sejmie posłów czy senatorów znów chce znaleźć się na listach wyborczych. Ostatnie słowo w ich zatwierdzaniu ma Jarosław Kaczyński. Oprócz niego, w skład Komitetu Politycznego partii wchodzą jej wiceprezesi: Mariusz Błaszczak, Joachim Brudziński, Mariusz Kamiński, Adam Lipiński, Antoni Macierewicz i Beata Szydło, a także Mateusz Morawiecki oraz Marek Kuchciński.

Czytaj też: Wybory parlamentarne 2019. Grzegorz Bierecki z rekomendacją PiS? Twórca SKOK-ów wystartuje w wyborach
Wybory parlamentarne 2019. PiS i PO będą rozliczać polityków z kampanii. "Kto nie podoła, sentymentów nie będzie"

Masz news, ciekawe zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1s4zji

Podziel się opinią

Share

d1s4zji

d1s4zji
Więcej tematów