Trwa ładowanie...
dpleklz

Wybory parlamentarne 2019. PKW zapowiada losowanie numerów list wyborczych

W piątek w siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej zostaną wylosowane numery list wyborczych komitetów wyborczych. Warunkiem udziału jest zarejestrowanie listy kandydatów do Sejmu w więcej niż w jednym okręgu wyborczym. - W losowaniu weźmie udział dziewięć komitetów - przekazała szefowa KBW Magdalena Pietrzak.
Share
Wybory parlamentarne 2019. Głosowanie już 13 października, z kolei w piątek PKW wylosuje numery list wyborczych
Wybory parlamentarne 2019. Głosowanie już 13 października, z kolei w piątek PKW wylosuje numery list wyborczychŹródło: PAP, Fot: Wojciech Olkuśnik
dpleklz

Pierwszeństwo w kolejności mają komitety wyborcze, którym udało się zarejestrować listy we wszystkich 41 okręgach wyborczych. Udało się to 5 podmiotom: KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni, KW Konfederacja Wolność i Niepodległość, KW Prawo i Sprawiedliwość, KW Polskie Stronnictwo Ludowe i KW Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Dopiero później poznamy numery dla list pozostałych komitetów. Zaliczają się do nich: KW Skuteczni Piotra Liroya-Marca, KW Prawica, KW Akcja Zawiedzionych Emerytów Rencistów oraz KWW Koalicji Bezpartyjni i Samorządowcy.

dpleklz

Wybory parlamentarne. Jak głosować?

Zgodnie z zarządzeniem prezydenta Andrzeja Dudy ogólnopolskie wybory do parlamentu odbędą się 13 października. Polacy wybiorą wtedy 460 posłów i 100 senatorów.

W wyborach do Sejmu Polska podzielona jest na 41 okręgów różnej wielkości. Najmniejszym okręgiem, gdzie wybiera się 7 posłów jest Częstochowa, a największym Warszawa - tu do zdobycia jest aż 20 mandatów. Polacy zakreślą swojego reprezentanta na jednostronicowej karcie do głosowania. Na niej
umieszczone zarejestrowane w danym okręgu wyborczym listy kandydatów na posłów.

Uchwałę w tej sprawie podjęła w poniedziałek PKW. Początkowo Komisja rozważała możliwość, by w zależności od wielkości okręgu wyborczego i liczby zarejestrowanych list kandydatów, karta do głosowania miała postać karty jednostronicowej lub broszury.

dpleklz

Z kolei nazwiska kandydatów do Senatu znajdą się na karcie w formie pojedynczej kartki. Senatorowie wybierani są w 100 jednomandatowych okręgach wyborczych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Politycy poproszeni o szczerość. Skończyło się na drwinach

dpleklz

Podziel się opinią

Share
dpleklz
dpleklz
Więcej tematów