Trwa ładowanie...
d31vxpe

Wybory parlamentarne 2019. Polacy widzą 4 osoby na stanowisku premiera

Najnowszy sondaż IBRiS nie pozostawia złudzeń - Polacy wskazali 4 najlepszych kandydatów na stanowisko premiera. Wszyscy politycy pochodzą z różnych ugrupowań politycznych. W zestawieniu zarówno Jarosław Kaczyński, jak i Grzegorz Schetyna nie cieszą się poparciem wyborców.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory parlamentarne 2019. Małgorzata Kidawa-Błońska (kandydatka KO na premiera)
Wybory parlamentarne 2019. Małgorzata Kidawa-Błońska (kandydatka KO na premiera) (East News, Fot: Magdalena Pasiewicz/East News)
d31vxpe

Mateusz Morawiecki (PiS), Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), Robert Biedroń (Lewica) oraz Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL). Tych polityków za sterami nowego rządu widzieliby Polacy. To rezultat sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej".

Ankietowani zdecydowanie pozytywnie odnieśli się do ostatniej decyzji Grzegorza Schetyny. Lider Platformy Obywatelskiej wskazał, że kandydatką KO na premiera zostanie Małgorzata Kidawa-Błońska. To najlepiej oceniana polityk z tego ugrupowania - pozytywnie wypowiada się o niej 91 proc. respondentów, którzy deklarują się jako potencjalni wyborcy Koalicji Obywatelskiej. Co więcej, Kidawa-Błońska ma także poparcie 87 proc. wyborców Lewicy i aż 97 proc. zwolenników Koalicji Polskiej (PSL i Kukiz'15).

Zaskoczenia nie ma na prawicy - najlepszym kandydatem na premiera z PiS pozostaje Mateusz Morawiecki. Dotychczasowy szef rządu wśród wyborców Zjednoczonej Prawicy cieszy się 88 proc. poparciem. Z kolei prezesa partii wybrało zaledwie 3 proc. ankietowanych. Dwukrotnie wyższy wynik od Jarosława Kaczyńskiego zgarnął Zbigniew Ziobro. Ministra sprawiedliwości w sondażu wskazało aż 6 proc. respondentów.

d31vxpe

Zobacz też: Politycy poproszeni o szczerość. Skończyło się na drwinach

Po lewej lewej stronie potencjalnym premierem mógłby zostać Robert Biedroń. Przewodniczący Wiosny może liczyć na głosy niespełna 12 proc. badanych. Jego koalicjant - Adrian Zandberg (Partia Razem) osiągnął wynik nieco ponad 7 proc., z kolei szef SLD - Włodzimierz Czarzasty - niespełna 4 proc. Zastanawiające w sondażu IBRiS jest to, że 71, 4 proc. wyborców Lewicy "nie wie" kto powinien zostać premierem.

Koalicja Polska, zdaniem badanych, na premiera powinna zgłosić Władysława Kosiniak-Kamysza - wskazało go 36,1 procenta respondentów.

d31vxpe

Sondaż przeprowadzono metodą telefonicznych wywiadów w dniach 6-7 września na próbie 1100 respondentów.

Zgodnie z zarządzeniem prezydenta ogólnopolskie wybory odbędą się 13 października. Polacy wybiorą wtedy 460 posłów i 100 senatorów do nowego parlamentu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: "Rzeczpospolita"

d31vxpe

Podziel się opinią

Share

d31vxpe

d31vxpe
Więcej tematów