Wybory parlamentarne 2019. Episkopat o wyborach: Katolicy nie mogą wspierać promujących aborcję
- Katolicy nie mogą wspierać programów, które promują aborcję, starają się przedefiniować instytucję małżeństwa, propagują demoralizację dzieci i młodzieży - podkreślił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w "Słowie przed wyborami parlamentarnymi”.
Abp Stanisław Gądecki przypomniał w liście podstawową zasadę katolickiej nauki społecznej - odpowiedzialność katolików za życie polityczne. Podkreślił, że "z moralnego punktu widzenia miłość ojczyzny i odpowiedzialność za dobro wspólne wymagają od wszystkich korzystania z prawa wyborczego. Nic - poza nadzwyczajnymi okolicznościami - nie usprawiedliwia nieobecności katolików w sprawach publicznych”.
Arcybiskup podkreślił, że wybierając kandydata trzeba brać pod uwagę "jego prawość moralną", kompetencje oraz "świadectwo życia w rodzinie". "Liczą się również takie cechy osobowości jak: wyrazista tożsamość, szacunek do każdego człowieka, postawa dialogu i umiejętność współpracy z innymi, zdolność do roztropnego rozwiązywania konfliktów, miłość ojczyzny oraz traktowanie władzy jako służby" - dodał hierarcha.
"Zdaję sobie sprawę z tego, że między katolikami mogą istnieć uprawnione różnice poglądów. Pluralizm nie może jednak oznaczać moralnego relatywizmu. Fundamentalne zasady etyczne, ze względu na ich naturę i rolę, jaką pełnią w życiu społecznym, nie mogą być przedmiotem negocjacji” - podkreślił abp Stanisław Gądecki.
Wybory parlamentarne 2019. Kogo powinni wybierać katolicy?
Przewodniczący Episkopatu dodał, że katolicy powinni popierać programy broniące prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, gwarantujące prawną definicję małżeństwa jako trwałego związku jednego mężczyzny i jednej kobiety, promujące politykę rodzinną, wspierające dzietność, gwarantujące prawo rodziców do wychowania własnego potomstwa zgodnie z wyznawaną wiarą i moralnymi przekonaniami. W związku z tym katolicy nie mogą wspierać programów, które promują aborcję, starają się przedefiniować instytucję małżeństwa, usiłują ograniczyć prawa rodziców w zakresie odpowiedzialności za wychowanie ich dzieci, propagują demoralizację dzieci i młodzieży. Nie mogą się decydować na wybór kandydata, który wyraża poglądy budzące zastrzeżenia z punktu widzenia moralnego oraz ryzykowne z punktu widzenia politycznego” - zaznaczył.
"Wyrażam głębokie przekonanie, że - niezależnie od podziałów oraz napięć politycznych i społecznych w Polsce - możliwe i konieczne jest budowanie narodowej wspólnoty poprzez dialog i solidarność w prawdzie, we wzajemnym szacunku oraz z myślą o przyszłych pokoleniach. Nie rozbudzajmy więc emocji, które spowodowałyby, że po wyborach trudno nam będzie odnosić się do siebie nawzajem z szacunkiem” – dodał przewodniczący Episkopatu Polski.
Na koniec abp Gądecki zaapelował, aby katolicy modlili się o "owocny przebieg głosowania".
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło: Episkopat.pl