Trwa ładowanie...
d3h4hlv

Wybory Parlamentarne 2019 coraz bliżej. Podpowiadamy, jak znaleźć swój lokal wyborczy

Wybory Parlamentarne odbędą się już w niedzielę 13 października. Tego dnia obywatele Polski udadzą się do lokali wyborczych, aby zagłosować na swoich kandydatów do Sejmu i Senatu. Podpowiadamy, jak znaleźć odpowiednią placówkę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory Parlamentarne 2019 coraz bliżej. Podpowiadamy, jak znaleźć swój lokal wyborczy
Wybory Parlamentarne 2019 coraz bliżej. Podpowiadamy, jak znaleźć swój lokal wyborczy (iStock.com)
d3h4hlv

Wybory Parlamentarne 2019 – czym jest lokal wyborczy?

Lokal wyborczy to miejsce, w którym podczas wyborów można oddać swój głos. Najczęściej do tego celu wybierane jest miejsce z dobrą lokalizacją, przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W większości przypadków są to pomieszczenia instytucji publicznych, takie jak np. szkoła, biblioteka, świetlica.

W lokalu wyborczym zgodnie z uregulowaniami zawartymi w kodeksie wyborczym powinno znajdować się godło państwowe, przezroczysta urna o rozmiarach zapewniających możliwość oddania głosu przez każdą osobę do tego uprawnioną. Dodatkowo specjalne, wydzielone miejsce do wypełnienia karty wyborczej, zapewniające tajność głosowania, a także przybory do pisania. Ważne są także instrukcje informujące o sposobie głosowania i warunkach ważności głosu. Na zewnątrz takiego miejsca poza tabliczką informującą o tym, że jest to lokal wyborczy, powinna znajdować się także flaga państwowa.

d3h4hlv

Lokal wyborczy – przydzielanie wyborców do konkretnej placówki

Podstawowym sposobem przydzielenia do konkretnego lokalu wyborczego jest miejsce zameldowania. Na stronach urzędów miast lub innych specjalnie stworzonych do zamieszczania informacji o wyborach możemy sprawdzić, gdzie przewidziany jest lokal, w którym możemy oddać głos. Jeśli jednak mieszkamy w jakimś mieście, a nie posiadamy meldunku lub jesteśmy obywatelami innego kraju Unii Europejskiej, a chcieliśmy głosować w miejscu naszego zamieszkania, mogliśmy to zrobić, składając wniosek o wpisanie do rejestru wyborców, do stosownego urzędu.

Procedura jest bardzo prosta. Wystarczy ze strony internetowej urzędu swojego miasta pobrać wniosek i wypełnić go. Następnie złożyć osobiście w urzędzie miasta lub oddziale zajmującym się sprawami administracyjnymi i obywatelskimi właściwym ze względu na miejsce zamieszkania, lub na miejsce stałego przebywania. Decyzję o dopisaniu do rejestru wyborców możemy odebrać osobiście lub zostanie ona wysłana pod adres do korespondencji wskazany we wniosku.

d3h4hlv

Podziel się opinią

Share

d3h4hlv

d3h4hlv
Więcej tematów