Wybory Parlamentarne 2019 coraz bliżej. Podpowiadamy, jak znaleźć swój lokal wyborczy

Wybory Parlamentarne odbędą się już w niedzielę 13 października. Tego dnia obywatele Polski udadzą się do lokali wyborczych, aby zagłosować na swoich kandydatów do Sejmu i Senatu. Podpowiadamy, jak znaleźć odpowiednią placówkę.

Wybory Parlamentarne 2019 coraz bliżej. Podpowiadamy, jak znaleźć swój lokal wyborczy
Źródło zdjęć: © iStock.com

12.10.2019 12:00

Wybory Parlamentarne 2019 – czym jest lokal wyborczy?

Lokal wyborczy to miejsce, w którym podczas wyborów można oddać swój głos. Najczęściej do tego celu wybierane jest miejsce z dobrą lokalizacją, przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W większości przypadków są to pomieszczenia instytucji publicznych, takie jak np. szkoła, biblioteka, świetlica.

W lokalu wyborczym zgodnie z uregulowaniami zawartymi w kodeksie wyborczym powinno znajdować się godło państwowe, przezroczysta urna o rozmiarach zapewniających możliwość oddania głosu przez każdą osobę do tego uprawnioną. Dodatkowo specjalne, wydzielone miejsce do wypełnienia karty wyborczej, zapewniające tajność głosowania, a także przybory do pisania. Ważne są także instrukcje informujące o sposobie głosowania i warunkach ważności głosu. Na zewnątrz takiego miejsca poza tabliczką informującą o tym, że jest to lokal wyborczy, powinna znajdować się także flaga państwowa.

Lokal wyborczy – przydzielanie wyborców do konkretnej placówki

Podstawowym sposobem przydzielenia do konkretnego lokalu wyborczego jest miejsce zameldowania. Na stronach urzędów miast lub innych specjalnie stworzonych do zamieszczania informacji o wyborach możemy sprawdzić, gdzie przewidziany jest lokal, w którym możemy oddać głos. Jeśli jednak mieszkamy w jakimś mieście, a nie posiadamy meldunku lub jesteśmy obywatelami innego kraju Unii Europejskiej, a chcieliśmy głosować w miejscu naszego zamieszkania, mogliśmy to zrobić, składając wniosek o wpisanie do rejestru wyborców, do stosownego urzędu.

Procedura jest bardzo prosta. Wystarczy ze strony internetowej urzędu swojego miasta pobrać wniosek i wypełnić go. Następnie złożyć osobiście w urzędzie miasta lub oddziale zajmującym się sprawami administracyjnymi i obywatelskimi właściwym ze względu na miejsce zamieszkania, lub na miejsce stałego przebywania. Decyzję o dopisaniu do rejestru wyborców możemy odebrać osobiście lub zostanie ona wysłana pod adres do korespondencji wskazany we wniosku.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)