Trwa ładowanie...

Wybory na Białorusi. Były dowódca GROM komentuje

Zdaniem gen. Romana Polki, byłego dowódcy GROM i byłego zastępcy szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, wybory na Białorusi były w ewidentny sposób sfałszowane. - Powinniśmy udzielać wsparcia białoruskiej opozycji, tak jak kiedyś polska opozycja dostała wsparcie Zachodu. Powinniśmy budzić opinię międzynarodową i pokazywać, co się dzieje za naszą wschodnią granicą - uważa Polko.

Share
Wybory na Białorusi. Były dowódca GROM komentuje
Źródło: East News
d4ef46o

- Ten zryw po wyborach jest większy niż można byłoby sobie wcześniej wyobrazić. Najgorszy scenariusz na najbliższe dni to krwawe rozprawienie się z demonstrantami, represje i masowe aresztowania. I niestety w tym kierunku to zmierza. Takim pozytywnym scenariuszem byłoby samoustąpienie Łukaszenki z urzędu. Ale dzisiaj jest to niestety mało realne - ocenia w rozmowie z WP gen. Roman Polko.

Białoruś. Zryw, który będzie miał skutki

Jego zdaniem, w najbliższym czasie czekają nas dalsze protesty na Białorusi. Nie będzie to jednak tak duża skala jak niedzielne manifestacje. - Łukaszenka utrzyma się przy władzy, ale nie wiadomo, jak długo. Nastroje na Białorusi są nastawione na to, by rzeczywiście coś zmienić. Łukaszenka musi to widzieć, bo odcina w kraju internet. Nie chce, żeby jego przeciwnicy mieli możliwość konsolidacji - uważa były szef GROM.

Zobacz też: Wybory na Białorusi. "Polski rząd, MSZ i parlament haniebnie milczą w tej sprawie"

Dużą rolę, zdaniem gen. Polki, powinna pełnić polska dyplomacja. - Powinniśmy udzielać wsparcia białoruskiej opozycji, tak jak kiedyś polska opozycja dostała wsparcie Zachodu. Także powinniśmy budzić opinię międzynarodową i pokazywać, co się dzieje za naszą wschodnią granicą. Niestety, Polska nie kontynuuje polityki, której autorem był śp. Lech Kaczyński. Wtedy było zainteresowanie Wschodem, realizacja polskich interesów międzynarodowych i wspieranie białoruskiej opozycji na arenie zagranicznej - wylicza Roman Polko.

d4ef46o

Białoruś. Co powinna zrobić Polska?

Jego zdaniem, obecnie zajęliśmy się sami sobą i straciliśmy trochę z oczu Białoruś. - Niektóre "czynniki” dopiero teraz się budzą. Prezydent Kaczyński trzymał cały czas rękę na pulsie. Białoruś jest naszym państwem granicznym i od stabilnej sytuacji u naszego sąsiada zależy też nasze bezpieczeństwo. Powinniśmy patrząc na Białoruś uruchomić wszystkie kanały dyplomatyczne, ale też szukać wsparcia Zachodu. Dzięki temu, że my kiedyś otrzymaliśmy wsparcie, udało nam się wejść na demokratyczną drogę. Widać, że nasz wschodni sąsiad też zmierza w tym kierunku. Pytanie jak dużo czasu mu to zajmie. Młodzi ludzie na Białorusi już się zbuntowali, starszym dyktatura też zaczyna przeszkadzać. Mają już dość tego kołchoźnika - kończy gen. Roman Polko.

Według wstępnych, oficjalnych wyników wyborów na Białorusi, wygrał je urzędujący prezydent Aleksander Łukaszenka. Miał otrzymać 80,2 proc, głosów, a jego główna rywalka Swiatłana Cichanouska - 9,9 proc. - poinformowała w poniedziałek Centralna Komisja Wyborcza.

Po ogłoszeniu wyników na ulice Mińska wyszło tysiące protestujących. Miasto obstawiła milicja i wojsko wewnętrzne MSW. Przez całą noc uczestnicy protestów ścierali się ze służbami, które rozbijały demonstracje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4ef46o

Podziel się opinią

Share
d4ef46o
d4ef46o
Więcej tematów