Wybory, których nie było. MSWiA nie odpowiada na pytania RPO o koszt druku kart wyborczych

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie odpowiada od dwóch miesięcy na pytania Rzecznika Praw Obywatelskich o koszt druku kart wyborczych w wyborach korespondencyjnych, które się nie odbyły. "A odpowiedź jest ważna, skoro Poczta Polska będzie mogła wystąpić do Szefa Krajowego Biura Wyborczego o rekompensatę swych kosztów" - pisze Adam Bodnar Rzecznik Praw Obywatelskich.

Wybory, których nie było. MSWiA nie odpowiada na pytania RPO o koszt druku kart wyborczych
Źródło zdjęć: © NurPhoto via Getty Images

Według Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, opinia publiczna musi mieć zapewnioną możliwość oceny wydatków środków publicznych na wybory prezydenckie, które miały zostać przeprowadzone 10 maja. Przypominamy: wybory nie odbyły się z powodu pandemii koronawirusa, ale PiS przygotowało ustawę o możliwości korespondencyjnego głosowania. Wybory miało przygotować Ministerstwo Aktywów Państwowych z Jackiem Sasinem na czele.

Karty wyborcze zostały wydrukowane zanim ustawa o głosowaniu korespondencyjnym została przegłosowana. Znajdują się na nich nazwiska kandydatów, na których wyborcy mieli oddać głosy 10 maja.

Rzecznik Praw Obywatelskich wysyła ponaglenie

Do RRO wpłynęły wnioski obywateli w tej sprawie. Chodzi o koszty wydrukowania odpowiedniej liczby kart do głosowania, instrukcji głosowania korespondencyjnego oraz oświadczeń o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania. Poczta Polska ani Ministerstwo Aktywów Państwowych nie poinformowało o kosztach, które zostały poniesione podczas organizacji wyborów, mimo tego, że pytali o to dziennikarze i parlamentarzyści.

Jeszcze 11 maja 2020 r. Adam Bodnar zwrócił się o taką informację do premiera Mateusza Morawieckiego. Jak informuje RPO, otrzymał odpowiedź, że "za podpisywanie umów o druk i konfekcjonowanie kart odpowiadali ministrowie Jacek Sasin i Mariusz Kamiński". RPO na początku czerwca wystąpił więc o udzielenie informacji do MSWiA. Do dziś miał nie otrzymać odpowiedzi na to wystąpienie.

"Teraz w ponagleniu do ministra Mariusza Kamińskiego Adam Bodnar podkreśla, że 24 lipca 2020 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia funkcjonowania ochrony zdrowia w związku z epidemią COVID-19 oraz po jej ustaniu" - pisze RPO na swojej stronie.

Adam Bodnar podkreśla w ponagleniu, że już wkrótce na podstawie przyjętych w Sejmie przez PiS przepisów, Poczta Polska będzie mogła wystąpić do Krajowego Biura Wyborczego o rekompensatę wydatków.

Zobacz też: Jarosław Kaczyński zniknął?

Czytaj też: Koronawirus. Raport z frontu, dzień piąty. Po omacku

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

mswiawybory prezydenckiebiuro RPO

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (28)