Wybory, których nie było. MSWiA nie odpowiada na pytania RPO o koszt druku kart wyborczych
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie odpowiada od dwóch miesięcy na pytania Rzecznika Praw Obywatelskich o koszt druku kart wyborczych w wyborach korespondencyjnych, które się nie odbyły. "A odpowiedź jest ważna, skoro Poczta Polska będzie mogła wystąpić do Szefa Krajowego Biura Wyborczego o rekompensatę swych kosztów" - pisze Adam Bodnar Rzecznik Praw Obywatelskich.
Według Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, opinia publiczna musi mieć zapewnioną możliwość oceny wydatków środków publicznych na wybory prezydenckie, które miały zostać przeprowadzone 10 maja. Przypominamy: wybory nie odbyły się z powodu pandemii koronawirusa, ale PiS przygotowało ustawę o możliwości korespondencyjnego głosowania. Wybory miało przygotować Ministerstwo Aktywów Państwowych z Jackiem Sasinem na czele.
Karty wyborcze zostały wydrukowane zanim ustawa o głosowaniu korespondencyjnym została przegłosowana. Znajdują się na nich nazwiska kandydatów, na których wyborcy mieli oddać głosy 10 maja.
Rzecznik Praw Obywatelskich wysyła ponaglenie
Do RRO wpłynęły wnioski obywateli w tej sprawie. Chodzi o koszty wydrukowania odpowiedniej liczby kart do głosowania, instrukcji głosowania korespondencyjnego oraz oświadczeń o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania. Poczta Polska ani Ministerstwo Aktywów Państwowych nie poinformowało o kosztach, które zostały poniesione podczas organizacji wyborów, mimo tego, że pytali o to dziennikarze i parlamentarzyści.
Jeszcze 11 maja 2020 r. Adam Bodnar zwrócił się o taką informację do premiera Mateusza Morawieckiego. Jak informuje RPO, otrzymał odpowiedź, że "za podpisywanie umów o druk i konfekcjonowanie kart odpowiadali ministrowie Jacek Sasin i Mariusz Kamiński". RPO na początku czerwca wystąpił więc o udzielenie informacji do MSWiA. Do dziś miał nie otrzymać odpowiedzi na to wystąpienie.
"Teraz w ponagleniu do ministra Mariusza Kamińskiego Adam Bodnar podkreśla, że 24 lipca 2020 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia funkcjonowania ochrony zdrowia w związku z epidemią COVID-19 oraz po jej ustaniu" - pisze RPO na swojej stronie.
Adam Bodnar podkreśla w ponagleniu, że już wkrótce na podstawie przyjętych w Sejmie przez PiS przepisów, Poczta Polska będzie mogła wystąpić do Krajowego Biura Wyborczego o rekompensatę wydatków.
Zobacz też: Jarosław Kaczyński zniknął?
Czytaj też: Koronawirus. Raport z frontu, dzień piąty. Po omacku
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl