Wybory już za miesiąc - zapamiętaj ważne daty
(inf. własna)
24.08.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Kandydatom do Sejmu i Senatu został miesiąc na prezentacje swoich programów. 23 września będziemy wybierać wśród 8286 osób walczących o 460 mandatów poselskich. O 100 miejsc w Senacie walczy 440 osób.
Zapamiętajmy ważne daty:
- 8 września - rozpoczęcie bezpłatnych audycji w radiu i telewizji.
Komisja TVP do spraw wyborów do Sejmu i Senatu zdecydowała, że zainteresowanym komitetom telewizja publiczna będzie udostępniała do nagrań standardowe studio o powierzchni do 30 m kw. wraz z niebieską zastawką (ruchomym tłem) oraz kompletem mikrofonów i świateł pozwalających na rejestrację od jednej do trzech osób. Na samo nagranie komitety będą miały pięciokrotność czasu trwania danych audycji. Biorąc pod uwagę, że same audycje wyborcze mają trwać 2-3 min., czas nagrania może wynosić od 10 do 15 min. Kolejny kwadrans będzie przysługiwać komitetom na przygotowanie się do nagrania.
Kampania medialna potrwa do 22 września. Komitety wyborcze, które nie będę w stanie sfinansować realizacji przysługujących im bezpłatnych audycji wyborczych, będą mogły skorzystać nieodpłatnie z wyposażenia TVP - postanowiła Komisja TVP.
- 8-9 września - prawybory w Nysie. Komitety wyborcze, które zadeklarowały start w nyskich prawyborach będą miały możliwość prezentacji na scenie w Nysie. Swoją obecność potwierdziły - Alternatywa, Liga Polskich Rodzin, Platforma Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość, Samoobrona, SLD-UP. Na kartach do głosowania znajdzie się, w kolejności alfabetycznej, 9 nazw komitetów wyborczych, które zarejestrowały swoje listy w PKW co najmniej w połowie okręgów.
- 13 września - ogłoszenie zarejestrowanych list kandydatów. Wstępnie zgłoszonych zostało 8284 kandydatów do Sejmu i 440 kandydatów do Senatu, jednak nie oznacza to, że wszyscy wystartują w wyborach. W komisjach trwa proces rejestracji kandydatów i zdarzają się przypadki odmowy rejestracji, np. ze względu na braki w dokumentach.
- 21 września - zakończenie kampanii wyborczej. Rozpoczęcie tzw. ciszy wyborczej. Od tego momentu obowiązuje też zakaz publikowania wyników sondaży. Co mówią dotychczasowe sondaże? OBOP daje największe szanse na wejście do parlamentu pięciu ugrupowaniom: SLD-UP (47%), PO (13%), PSL (12%), AWSP (8%) i PiS (6%). Inne komitety - według tego ośrodka badań - nie przekroczyłyby 5-procentowego progu wyborczego.
Z sierpniowej ankiety CBOS wynika z kolei, że koalicja SLD-UP cieszy się 50-procentowym poparciem. Na drugim miejscu znalazła się Platforma Obywatelska (14%). Do Sejmu weszłyby jeszcze PSL oraz Prawo i Sprawiedliwość (10%). Poza parlamentem znalazłaby się koalicja AWSP - 5% (próg wyborczy dla koalicji wynosi 8%) i Unia Wolności - 4%.
Według ostatniego sondażu PBS, koalicja SLD-UP cieszy się poparciem rzędu 49%, Platforma Obywatelska i AWSP - po 12%, PSL - 9%, PiS - 6%. UW z 3-procentowym poparciem pozostaje poza Sejmem.
- 23 września - Głosowanie od godz. 6.00 do 20.00. (aka)