Wybory już za miesiąc
Kandydaci do Sejmu i Senatu są na "ostatniej prostej" - do wyborów parlamentarnych został równo miesiąc. 23 września będziemy wybierać wśród 8286 osób walczących o 460 mandatów poselskich. O 100 miejsc w Senacie walczy 440 osób.
W środę losowanie w PKW zadecydowało o przyporządkowaniu komitetom wyborczym numerów list. I tak: koalicja SLD-UP otrzymała numer jeden, koalicyjny komitet AWSP - numer dwa, a komitet Unii Wolności - numer trzy. Listy Samoobrony będą oznaczone numerem czwartym, Prawa i Sprawiedliwości - piątką, Polskiego Stronnictwa Ludowego - szóstką. Spis kandydatów Platformy Obywatelskiej będzie miał numer siódmy, a Alternatywy - ósmy.
Co mówią najnowsze sondaże? OBOP daje największe szanse na wejście do parlamentu pięciu ugrupowaniom: SLD-UP (47%), PO (13%), PSL (12%), AWSP (8%) i PiS (6%). Inne komitety - według tego ośrodka badań - nie przekroczyłyby 5-procentowego progu wyborczego.
Z sierpniowej ankiety CBOS wynika z kolei, że koalicja SLD-UP cieszy się 50-procentowym poparciem. Na drugim miejscu znalazła się Platforma Obywatelska (14%). Do Sejmu weszłyby jeszcze PSL oraz Prawo i Sprawiedliwość (10%). Poza parlamentem znalazłaby się koalicja AWSP - 5% (próg wyborczy dla koalicji wynosi 8%) i Unia Wolności - 4%.
Według ostatniego sondażu PBS, koalicja SLD-UP cieszy się poparciem rzędu 49%, Platforma Obywatelska i AWSP - po 12%, PSL - 9%, PiS - 6%. UW z 3-procentowym poparciem pozostaje poza Sejmem.
14 sierpnia wszystkie komitety zgłosiły oficjalne spisy kandydatów na posłów i senatorów. A co będzie się działo przez najbliższy miesiąc? Według ustalonego 25 czerwca przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego kalendarza wyborczego, 8 września rozpocznie się kampania w publicznym radiu i telewizji. Potrwa ona do 22 września; od tego dnia obowiązuje cisza wyborcza, podczas której zabronione jest nie tylko agitowanie na rzecz kandydatów, ale też podawanie do wiadomości publicznej wyników przedwyborczych badań opinii publicznej dotyczących przewidywanego wyniku wyborów.
"Kampanię Przyjaźni", czyli promowanie zasad pozytywnej rywalizacji zaproponowali posłowie AWS - Andrzej Anusz i Andrzej Smirnow oraz poseł UW - Andrzej Wielowieyski. Jednak już teraz walka wyborcza się zaostrza. Do sądów w trybie wyborczym zgłaszane są kolejne pozwy. W środę sąd oddalił pozew komitetu AWSP przeciwko komitetowi SLD-UP. AWSP zarzuciła lewicowej koalicji pomówienie, m.in. za to, że nazwała ona rządy AWS "skokiem na kasę".
Kandydujący na senatora z Bloku Senat 2001 Robert Smoktunowicz złożył w środę w sądzie wniosek przeciwko Gazecie Wyborczej, dotyczący artykułu "Jaki kandydat?". Tekst ten sugerował, iż w związku z przeprowadzaną niedawno akcją promocyjną jego osoby, działał on nieetycznie i pokazał, jak omijać ordynację wyborczą.
Z kolei Komitet Wyborczy PiS złożył pozew do sądu przeciw tygodnikowi "Wprost". Chodzi o artykuł pt. "Hakmania", w którym tygodnik opisuje metody rzekomego zbierania "haków" na konkurencję przez byłego ministra sprawiedliwości Lecha Kaczyńskiego i jego współpracowników.
Ostatnim przez 23 września sprawdzianem popularności ugrupowań mają być prawybory, które w dniach 8-9 odbędą się w Nysie.(kar)
Zobacz także:
w WP - Wiadomości: Wybory coraz bliżej
Strona Państwowej Komisji Wyborczej
Strony Ośrodka Badań Wyborczych