Wybory do Sejmu i Senatu. Jak głosować poza miejscem zamieszkania, przez pośrednika lub korespondencyjnie?
Wybory parlamentarne 2019 odbędą się w niedzielę 13 października. Chcesz wziąć w nich udział, ale wiesz, że w dniu wyborów będziesz poza miejscem stałego pobytu? Sprawdź, jak zagłosować poza miejscem zamieszkania.
30.09.2019 | aktual.: 30.09.2019 20:04
Kiedy wybory parlamentarne 2019? Kto może wziąć w nich udział?
Prezydent Andrzej Duda w sierpniu ogłosił, że wybory parlamentarne 2019 odbędą się w niedzielę 13 października.
Głos w wyborach do Sejmu i Senatu będzie można oddać w lokalu wyborczym odpowiednim dla miejsca zameldowania w godzinach 7-21.
Procedura głosowania w wyborach parlamentarnych jest prosta. Głos będą mogli oddać wszyscy pełnoletni obywatele Polski, którzy nie zostali pozbawieni praw wyborczych lub ubezwłasnowolnieni. Idąc do lokalu wyborczego, należy pamiętać o zabraniu dokumentu tożsamości (np. dowód osobisty, legitymacja szkolna, paszport, prawo jazdy). Po odebraniu karty wyborczej trzeba będzie wstawić znak "X" w kratce obok nazwiska jednego kandydata do Sejmu i jednego kandydata do Senatu.
Wybory parlamentarne 2019. Jak głosować poza miejscem zamieszkania?
Jeżeli już dziś wiesz, że w dniu wyborów będziesz przebywać poza miejscem stałego pobytu, pomyśl o tym, jak zagłosować poza miejscem zamieszkania lub zameldowania. Są na to trzy sposoby:
- Jeżeli na stałe przebywasz poza miejscem zameldowania, możesz dopisać się na stałe do rejestru wyborców w miejscu zamieszkania. Zmiany rejestru wyborców dokonuje się w urzędzie gminy (miasta) odpowiednim dla miejsca, w którym chcesz głosować. Dokumenty można wypełnić również online, przy użyciu profilu zaufanego. Czas na dopisanie się do rejestru wyborców mija 8 października. Pamiętaj, że możesz znajdować się tylko w jednym rejestrze wyborców.
- Opcja nr 2 to dopisanie się do spisu wyborców tylko na wybory do Sejmu i Senatu 2019. Można tego dokonać, wypełniając dokumenty w urzędzie gminy lub miasta odpowiednim dla miejsca, w którym chcesz zagłosować. Formalności można załatwić również online przy użyciu profilu zaufanego lub e-dowodu. Do spisu wyborców można dopisywać się do 8 października.
- Trzeci sposób to uzyskanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Taki dokument wydaje każdy urząd gminy (miasta) odpowiedni dla miejsca zameldowania. Dokument zostanie wystawiony "od ręki". Zaświadczenie o prawie do głosowania można uzyskać do 11 października. Warto pamiętać, że w razie zgubienia lub zniszczenia zaświadczenia urząd nie wystawi duplikatu.
Wybory do Sejmu i Senatu 2019. Jak zagłosować przez pełnomocnika lub korespondencyjnie?
Osoby z niepełnosprawnościami mogą oddać głos korespondencyjnie. Wniosek o głosowanie korespondencyjne należy złożyć najpóźniej 15 dni przed dniem wyborów, czyli do 30 września.
Osoby starsze, które najpóźniej w dniu wyborów kończą 75 lat oraz osoby z niepełnosprawnościami mogą oddać głos przez pośrednika. Odpowiednie dokumenty należy złożyć w urzędzie gminy (lub miasta) najpóźniej 4 października.