Trwa ładowanie...

Wybory do PE 2024. Sondaż wskazuje na zmianę lidera

Gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się dziś, wygrałaby je Koalicja Obywatelska z poparciem 30,8 proc. - tak wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla "Wydarzeń", programu informacyjnego Telewizji Polsat. Na drugim miejscu znalazło się Prawo i Sprawiedliwość, a na kolejnym Trzecia Droga.

Prawo i Sprawiedliwość oraz Koalicja Obywatelska prowadzą w sondażach dotyczących wyborów do Parlamentu EuropejskiegoPrawo i Sprawiedliwość oraz Koalicja Obywatelska prowadzą w sondażach dotyczących wyborów do Parlamentu EuropejskiegoŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d1f60cy
d1f60cy

W najnowszym sondażu przeprowadzonym przez pracownię IBRIS dna zlecenie "Wydarzeń" Polsatu respondenci wskazywali, na które ugrupowania oddadzą głos w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Z badania wynika, że Koalicja Obywatelska i Prawo i Sprawiedliwość mają niemal równe poparcie wyborców. Różnica wyniosła zaledwie 0,8 punktu procentowego. Partię DonaldaTuska wybrało 30,8 proc. uczestników badania, ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego 30 proc.ankietowanych.

Sondaż wykazał zmianę lidera. Poprzednie wyniki podobnych badań wskazywały na przewagę Prawa i Sprawiedliwości wynoszącą jeden punkt procentowy.

d1f60cy

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tych obietnic rząd nie zrealizuje. Poseł koalicji mówi wprost

Co dziesiąty ankietowany wybrał kandydatów ugrupowania Trzecia Droga. Na czwartym miejscu znalazła się Konfederacja (8,8 proc.), a po niej Lewica z poparciem 8,1 proc. Bezpartyjni Samorządowcy - Normalna Polska w Normalnej Europie otrzymali 2,1 proc. głosów.

Sondaż IBRIS dla "Wydarzeń" Polsatu. Która partia zdominuje wybory do PE?

Co dziesiąty badany nie wiedział na kogo zagłosuje w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego. 55,5 proc. respondentów zadeklarowało jednak, że do urn pójdzie. 44,5 proc. badanych z góry zakłada, że udziału w wyborach nie weźmie.

d1f60cy

Ankieta zawierała również dodatkowe pytania o sytuację w Polsce. Nikt z uczestników nie opowiedział się za wystąpieniem Polski z Unii Europejskiej.

Na pytani o to, która partia lub partie odpowiadają w największym stopniu za podział polskiego społeczeństwa, większość ankietowanych wskazała Prawo i Sprawiedliwość.

57,8 proc. pytanych jest zdania, że to PiS konfliktuje Polaków, 48,2 proc. wybrało Koalicję Obywatelską, 19,6 proc. Lewicę 13,1 proc. Polskie Stronnictwo Ludowe, a 11,5 procent wskazało na Konfederację. 7,1 proc. nie potrafiło udzielić odpowiedzi na to pytanie, a 6,7 proc. nie podziela teorii, że jakakolwiek partia przyczynia się do pogłębiania podziałów społecznych w Polsce.

d1f60cy

Ankietowani w sondażu IBRIS dla "Wydarzeń" Polsatu mogli wyrazić swoje stanowisko w sprawie powołania specjalnej komisji do spraw badania wpływów rosyjskich. Pilną potrzebę prac nad tym zagadnieniem widzi ponad połowa ankietowanych. 33,2 proc. uczestników ankiety uważa, że taka komisja powinna zostać utworzona. Przeciwnych jest 18 proc. respondentów.

Źródło: polsatnews.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1f60cy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1f60cy
Więcej tematów