Trwa ładowanie...
d1boq5i

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Rodzina Korwina na listach

Korwin-Mikke. Te nazwisko pojawia się czterokrotnie na listach Konfederacji do majowych eurowyborów. - Robimy to, aby wyborcy wiedzieli, że ta lista jest związana ze mną - przyznaje bez ogródek portalowi rp.pl Janusz Korwin-Mikke.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Od lewej: Jacek Korwin-Mikke (syn), Janusz Korwin-Mikke (ojciec) oraz Anna Korwin-Mikke (synowa) z córką (zdj. arch.)
Od lewej: Jacek Korwin-Mikke (syn), Janusz Korwin-Mikke (ojciec) oraz Anna Korwin-Mikke (synowa) z córką (zdj. arch.) (East News, Fot: Iwanczuk/REPORTER)
d1boq5i

- Właściwie powinienem umieścić 13 kandydatów o moim nazwisku, po jednym w każdym okręgu - dodaje polityk. Obok byłego europosła w majowych wyborach o fotel w Brukseli będą walczyć: jego trzecia żona Dominika, syn Jacek oraz synowa Anna.

- Zdaje się, że ktoś jeszcze startuje z mojej rodziny, ale kto? Tego niestety nie pamiętam – dodaje lider Konfederacji. Chodzi o zięcia wielokrotnego kandydata na prezydenta Polski - Bartłomieja Pejo.

d1boq5i

Eurowyborcza Konfederacja

Konfederacja KORWiN, Braun, Liroy, Narodowcy od momentu powstania podkreśla, że jest pro-polską inicjatywą. Koalicję tworzą: Grzegorz Braun (kandydat na prezydenta Gdańska), poseł Piotr Liroy-Marzec (prezes "Skutecznych"), aktywistka pro-life Kaja Godek, a także Robert Winnicki (Ruch Narodowy).

Kandydaci ugrupowania w majowych wyborach do PE zapowiadali, że będą walczyć o polskie interesy w Unii. - Będziemy się bili z Brukselą (...) w imię niepodległości Polski - zapowiadał Robert Winnicki podczas konwencji wyborczej.

Z kolei Janusz Korwin-Mikke domaga się zmiany ustroju w Polsce. Wielokrotny kandydat na prezydenta Polski w kontekście eurowyborów powoływał się na Brexit. - Z Unii Europejskiej można wyjść. Przykład dała nam UKIP (Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa - przyp. red.). Wielka Brytania za miesiąc uzyska niepodległość - mówił w lutym Korwin-Mikke.

d1boq5i

Dodatkowe atuty i partyjne miraże

Rzecznik Konfederacji Tomasz Grabarczyk zapewnia, że pokrewieństwo oraz znane nazwisko to niejedyny atut tych kandydatów. Żona prezesa KORWiN aktualnie jest asystentem społecznym i współpracuje z biurem prasowym partii. - Jacek Korwin-Mikke pełnił funkcje prezesa różnych regionów i należy do władz krajowych, a jego żona już w przeszłości startowała w wyborach - wyliczał portalowi rp.pl rzecznik ugrupowania.

W przeszłości kontrowersyjny polityk stosował ten sam trik. Z list jego poprzedniej partii w 2014 również kandydowały 4 osoby z nazwiskiem lidera. Sam Janusz Korwin-Mikke podkreślał, że "wystawianie do kandydowania swojej rodziny nie jest niczym złym, w przeciwieństwie do wpisywania na listy osób, które mają znane nazwiska, ale nie są w żaden sposób związane ze sławnymi ludźmi, którzy je noszą".

Konfederacja to niejedyne ugrupowanie, które na swoich listach umieszcza rodziny i bliskich swoich liderów. Podobna sytuacja jest w Wiośnie. Robert Biedroń w okręgu dolnośląskim-opolskim na pierwszym miejscu wystawił swojego życiowego partnera - Krzysztofa Śmiszka. Na listach jest także Sylwia Spurek (b. zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich) oraz Marcin Anaszewicz (wiceprezes Wiosny). Prywatnie to para.

d1boq5i

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019

Zgodnie z decyzją prezydenta, Polacy pójdą do urn 26 maja. W głosowaniu zostanie wyłonionych 52 europosłów. Na terenie całej Unii Europejskiej wybory będą się odbywać pomiędzy 23 a 26 maja. W nowej kadencji zasiądzie łącznie 705 eurodeputowanych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1boq5i

Źródło: rp.pl

Zobacz także: Jarosław Wałęsa: Kaczyński nie jest prawdziwym katolikiem

d1boq5i

Podziel się opinią

Share

d1boq5i

d1boq5i
Więcej tematów