Trwa ładowanie...
d2anxvj

Wybory 2020. Sondaż po ogłoszeniu decyzji PO. Kto wejdzie do drugiej tury?

Po oficjalnym ogłoszeniu przez Platformę Obywatelską kandydatury Rafała Trzaskowskiego United Surveys przeprowadził sondaż. Według badania Trzaskowski może liczyć na 14 proc. poparcia. Ma największe szanse na starcie się z Andrzejem Dudą w drugiej turze wyborów prezydenckich.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory 2020. Rafał Trzaskowski zajmuje drugie miejsce w sondażu
Wybory 2020. Rafał Trzaskowski zajmuje drugie miejsce w sondażu (PAP)
d2anxvj

Sondaż został wykonany przez United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" po oficjalnym ogłoszeniu, że to Rafał Trzaskowski będzie ubiegał się o prezydenturę z ramienia Platformy Obywatelskiej.

W piątek zarząd krajowy PO udzielił rekomendacji Rafałowi Trzaskowskiemu jako kandydatowi na prezydenta RP. Poparcia Trzaskowskiemu udzielili też liderzy wszystkich ugrupowań KO - Nowoczesnej, Inicjatywy Polskiej i Zielonych.

Przed rozpoczęciem obrad zarządu PO oficjalną rezygnację z ubiegania się o fotel prezydenta złożyła Małgorzata Kidawa-Błońska.

d2anxvj

Zobacz też: Wybory 2020. Nie będzie wymiany Roberta Biedronia. Polityk Lewicy tłumaczy, z czego wynikają spadki w sondażach

Wybory 2020. Trzaskowski na drugim miejscu

Respondenci byli pytani, na którego kandydata oddadzą głos w nadchodzących wyborach prezydenckich. Największym poparciem cieszy się prezydent Andrzej Duda. Zagłosowałoby na niego 43,7 proc. ankietowanych. Drugie miejsce z 14 proc. poparcia zajmuje Rafał Trzaskowski. Trzeci jest Szymon Hołownia. Głos na niego oddałoby 13,3 proc. respondentów.

d2anxvj

Poza podium z wynikiem 9,8 proc. plasuje się Władysław Kosiniak-Kamysz. Za nim znalazł się Krzysztof Bosak z Konfederacji (6,9 proc). Ostatnie miejsce zajął Robert Biedroń z poparciem rzędu 5,2 proc.

Spośród respondentów 7,1 proc. wciąż nie wie, na którego z kandydatów oddałoby głos.

Wybory 2020. Jaka będzie frekwencja?

W sondażu padło też pytanie o frekwencję wyborczą.

d2anxvj

Osoby badane były pytane, czy wzięliby udział w wyborach prezydenckich, gdyby odbyły się one w najbliższą niedzielę. 41,4 proc. respondentów odpowiedziało "zdecydowanie tak". Na odpowiedź "raczej tak" wskazało 11,7 proc. wyborców. To oznacza, że chęć udziału w wyborach deklaruje trochę ponad połowa - 53 proc. pytanych osób.

28,4 proc. badanych stwierdziło, że zdecydowanie nie weźmie udziału w wyborach prezydenckich. 14,6 proc. odpowiedziało, że "raczej nie weźmie udziału" w wyborach. Osoby niezdecydowane stanowią 3,9 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d2anxvj

Podziel się opinią

Share

d2anxvj

d2anxvj
Więcej tematów