Trwa ładowanie...

Wybory 2020. Ministerstwo Zdrowia i GIS wydają zalecenia dla komisji wyborczych

Do wyborów prezydenckich 2020 pozostało kilkadziesiąt godzin. W niedzielę lokale wyborcze otworzą się już o godzinie 7, jednak tegoroczna elekcja będzie odbywała się w nowym reżimie sanitarnym. Z tego powodu Ministerstwo Zdrowia i GIS wydały zalecenia.

Wybory 2020. Ministerstwo Zdrowia i GIS wydają zalecenia dla komisji wyborczychŹródło: PAP
d1cls3d
d1cls3d

W niemal wszystkich gminach będzie można głosować w sposób tradycyjny - zarówno przy urnach wyborczych, jak i korespondencyjnie. Państwowa Komisja Wyborcza podjęła uchwałę uwzględniającą rekomendacje wydane przez ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego ws. głosowania wyłącznie kopertowego w dwóch gminach: Baranów (woj. wielkopolskie) i Marklowice (woj. śląskie).

Resort zdrowia przypomniał w zaleceniach, że podczas tegorocznej elekcji nadal obowiązują: zachowanie dwumetrowego dystansu oraz zakrywanie ust i nosa przy pomocy odzieży lub jej części, maseczki lub przyłbicy. Z tego obowiązku zwolnieni są wyborcy, którzy nie mogą tego uczynić ze względu stanu zdrowia (np. astmy - red.). Okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie będzie wymagane.

Wybory 2020. Lokale wyborcze będą regularnie wietrzone

Przed wejściem do lokalu wyborczego, w widocznym miejscu, zostaną umieszczone płyny do dezynfekcji rąk - i tutaj GIS rekomenduje ich użycie. Jeśli jednak wyborca zrezygnuje z takiej możliwości, to Główny Inspektor Sanitarny zaleca wcześniejsze zaopatrzenie się w jednorazowe rękawiczki. Powinno się je założyć tuż przed wejściem do lokalu wyborczego, a po wyjściu zdjąć je i wyrzucić do postawionego przed lokalem wyborczym kosza na śmieci

Zobacz także: Jarosław Gowin: zachowanie Roberta Biedronia to hipokryzja

W lokalu wyborczym może przebywać w tym samym czasie nie więcej niż jedna osoba na 4 mkw. (z wyłączeniem członków obwodowej komisji wyborczej, mężów zaufania, obserwatorów społecznych i międzynarodowych, osób pomocniczych). Dodatkowo te pomieszczenia będą wietrzone co najmniej raz na godzinę, przez co najmniej 10 minut. Ten proces nie przerwie głosowania ani pracy obwodowej komisji wyborczej.

d1cls3d

Wybory 2020. 11 kandydatów w walce o najwyższy urząd w państwie

Jedynym momentem, kiedy wyborca będzie musiał zdjąć maseczkę ochronną, będzie podczas jego identyfikacji. Będzie się to odbywało wyłącznie na prośbę członka obwodowej komisji wyborczej. Zaleca się jednocześnie aby drzwi do sali, gdzie odbywa się głosowanie i inne drzwi do pomieszczeń, po których poruszają się wyborcy, były otwarte.

Do niedzielnej walki o urząd prezydenta RP staną: Robert Biedroń, Krzysztof Bosak, Andrzej Duda, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Władysław Kosiniak-Kamysz, Mirosław Piotrowski, Paweł Tanajno, Rafał Trzaskowski, Waldemar Witkowski i Stanisław Żółtek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1cls3d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cls3d
Więcej tematów