Trwa ładowanie...

Wybory 2020. Kancelaria Sejmu tłumaczy, dlaczego Elżbieta Witek skierowała swój wniosek do TK

Elżbieta Witek skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek dotyczący możliwości przesunięcia terminu wyborów prezydenckich. Kancelaria Sejmu opublikowała komunikat, w którym wyjaśnia, dlaczego marszałek Sejmu się na to zdecydowała.

Wybory 2020. Kancelaria Sejmu tłumaczy, dlaczego Elżbieta Witek skierowała swój wniosek do TKŹródło: PAP
d36hqmj

"Wniosek Marszałek Sejmu do Trybunału Konstytucyjnego, skierowany 6 maja, dotyczący możliwości przesunięcia terminu wyborów prezydenckich, jest oparty na brzmieniu przepisów Konstytucji i Kodeksu wyborczego oraz utrwalonym od wielu lat orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego" - czytamy w komunikacie Kancelarii Sejmu.

Jego autorzy zaznaczyli, że że art. 289 paragraf 1 Kodeksu wyborczego zawiera treści, których nie ma w art. 128 ust. 2 konstytucji. Tj. że w tym artykule Konstytucji "nie ma mowy o obowiązku zarządzenia przez Marszałka Sejmu wyborów nie wcześniej niż na 7 miesięcy i nie później niż na 6 miesięcy przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta".

"Ponadto w Konstytucji mowa jest o 'dniu' wyborów, a nie 'dniu wolnym'. Na dzień wolny zarządzane są wybory w przypadku opróżnienia urzędu Prezydenta" - dodano.

Wybory 2020. Jeśli nie 10 maja, to kiedy? Krzysztof Bosak: wszyscy się już nastawiają

"Marszałek Sejmu powołała się także na poglądy Trybunału Konstytucyjnego, który 14 lat temu stwierdził: 'Nie ulega wątpliwości, że np. w okolicznościach zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa, ładu społecznego Rzeczypospolitej, usprawiedliwione może być pierwszeństwo jednych wartości nad innymi, zwłaszcza gdy chodzi o wartości proceduralno-zabezpieczające. Nie można także tracić z pola widzenia faktu, że proceduralne aspekty funkcjonowania prawa nie egzystują w normatywnej próżni; nie istnieją same dla siebie, lecz służyć mają wartościom prawnomaterialnym' (wyrok TK z 3 listopada 2006 r.)" - czytamy w komunikacie.

d36hqmj

Wybory 2020. Debata prezydencka - także na stronie głównej WP

W środę wieczorem na antenie TVP odbędzie się debata prezydencka. Wezmą w niej udział kandydaci oraz obecnie urzędujący prezydent, Andrzej Duda. Debatę zaplanowano na godzinę 20:30 i ma trwać 70 minut. Bezpośrednią transmisję przeprowadzi TVP1 oraz TVP Info. W Internecie przebieg debaty będzie można śledzić na TVP Stream.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d36hqmj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36hqmj
Więcej tematów