Trwa ładowanie...
d4mc225
Wybory 2020. Dr Paweł Grzesiowski mówi, jak uniknąć zakażenia podczas głosowania

Wybory 2020. Dr Paweł Grzesiowski mówi, jak uniknąć zakażenia podczas głosowania

- Moim zdaniem, jeśli wszyscy - uczestnicy i organizatorzy wyborów - dołożymy staranności, aby procedury przebiegły w warunkach bezpiecznych, to to nie jest główne zagrożenie w Polsce - uznał dr Paweł Grzesiowski. Epidemiolog zaznaczył jednocześnie, że osoby pracujące w komisjach wyborczych są dużo bardziej narażone na zakażenie niż sami wyborcy. - To niebagatelna grupa osób, prawie pół mln ludzi w całej Polsce - zauważył. Dr Grzesiowski podkreślił, że zdjęcie maseczki przed komisją będzie trwało chwilę i "nie wystarczy, żeby przenieść zakażenie". - Najważniejsze, żebyśmy nie dotykali części twarzowej i zdjęli maskę za gumeczki, pokazali twarz i po chwili ją zasłonili - uznał. I powiedział, że jeśli wszystkie warunki zostaną spełnione, ryzyko zakażenia będzie porównywalne do "wizyty w aptece".

Panie doktorze - w kontekście tychRozwiń

Transkrypcja:

Panie doktorze - w kontekście tych kwestii bezpieczeństwa - w niedzielę wybory prezydenckie. Będziemy szli do lokali wyborczych. Oczywiście władze nawołują do tego, aby zachować dystans, zakładać maseczki. Pytanie: Czy te wybory mogą być też takim źródłem kolejnych nowych zakażeń? Bo nawet pomimo zastosowania tych środków bezpieczeństwa, tego ryzyka nie da się wyeliminować. Na pewno wiemy więcej niż wiedzieli we Francji, czy w Bawarii., gdzie w marcu były wybory - i to zaowocowało znacznym wzrostem zachorowań. Wiemy już dziś więcej, wiemy, jak się bronić przed wirusem. I moim zdaniem, jeśli dołożymy wszyscy. I organizatorzy, i uczestnicy wyborów - dołożymy staranności, aby te procedury przebiegły w warunkach bezpiecznych, to moim zdaniem to nie jest główne zagrożenie w Polsce. Oczywiście inna sytuacja jest uczestników wyborów. Czyli wyborców, którzy przychodzą do lokalu na chwilę, wrzucają kartę do głosowania i wychodzą. Znacznie trudniejsza sytuacja dotyczy osób, które siedzą cały dzień jako pracownicy, jako członkowie komisji wyborczych. To jest znacznie poważniejsze zagrożenie dla tej grupy osób, a pamiętajmy, że to jest niebagatelna liczna osób, bo to jest prawie pół miliona ludzi w całej Polsce. A więc te osoby muszą szczególnie być cierpliwe i zdyscyplinowane. Nawet jeśli są zmęczone noszeniem maseczki, czy przyłbicy, powinny - jeżeli opuszczają miejsce głosowania, to powinny przebywać przede wszystkim na świeżym powietrzu. Wietrzyć te pomieszczenia, które są zamknięte, tam gdzie są urny. To powinno być priorytetem, ponieważ świeże powietrze i dostęp do dużej przestrzeni, zmniejsza ryzyko zakażenia. Panie doktorze, tymczasem wyborcy, którzy będą przychodzili do tych lokali wyborczych, mają zakładać maseczki, bądź przyłbicę, ale chodzi też o ten moment identyfikacji wyborcy. My musimy się pokazać członkowi komisji. Czy osoba ze zdjęcia odpowiada tej, która głosuje. I wtedy będziemy musieli zdjąć te nasze maseczki. Pytanie: W jaki sposób to robić, żeby nie narazić siebie, żeby nie narazić też członków komisji. Bo bez zdjęcia tej maseczki nie da się zidentyfikować danej osoby. Po pierwsze, to zdjęcie maseczki trwa dosłownie kilka sekund, więc to nie wystarczy, żeby przenieść zakażenie. Pamiętajmy, że wirus SARS COV-2 to nie jest wirus Ebola, którego kilka cząstek wystarczyło, żeby dojść do zakażenia. A więc zdejmujemy maseczkę - najważniejsze byśmy nie dotykali części twarzowej, tylko zdejmujemy zatem część za te gumeczki, odsłaniamy twarz, pokazujemy się, zasłaniamy. Jeżeli cała ta procedura będzie trwała mniej niż minutę, naprawdę nie ma ryzyka zakażenia. Pamiętajmy, że to się też dzieje w dystansie. To znaczy jest stół i jest na tym stole zapewne jakaś szyba "plexi", która będzie odgradzała komisję wyborczą od osób głosujących. Więc naprawdę można powiedzieć, że jeśli te warunki zostaną spełnione, to ryzyko zakażenia jest porównywalne do wizyty w aptece, czy w sklepie.
d4mc225
d4mc225
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj